TopTip

Jablká menia životy ľudí v Afrike

Jablká menia životy ľudí v Afrike Drobní pestovatelia jabloní s úrodou

Povedali by ste, že jablká môžu niekomu zmeniť život? Sestry Atunogie a Tumepewa z Tanzánie o tom vedia svoje. Vo svojej záhrade mali staré jablone, ktoré nerodili takmer žiadne ovocie. Všetko sa však zmenilo, keď sa prihlásili na kurz pestovania jabloní v tropickom podnebí. Naučili sa ako viazať korunu stromu, zavlažovať, hnojiť aj ako postrekovať bio prostriedkami pripravenými z čili papričiek, mydla či cesnaku. Ich stromy začali rodiť krásne veľké jablká, ktoré sú v Tanzánii ojedinelou plodinou. Každé jablko dnes vedia predať na trhu za 500 tanzánijských šilingov (v prepočte asi 20 centov). Pre mladé sestry je to príjem, ktorý zmenil ich život k lepšiemu.

Tanzánia patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Až 50% jej obyvateľov žije pod hranicou chudoby $1,9 na deň. Táto obrovská krajina v Subsaharskej Afrike je pritom domovom takmer 60 miliónov ľudí. Väčšina z nich sa živí poľnohospodárstvom, ktoré je veľmi zraniteľným sektorom. Cena tradičných plodín ako je kukurica počas roka kolíše – pestuje ju skoro každý, v čase úrody sa preto na trhu predáva za veľmi nízke ceny. Farmári tak majú nestabilný príjem a nedokážu sa postarať o svoje rodiny, zabezpečiť vzdelanie svojim deťom, vymaniť sa z kruhu chudoby. Cestou k lepšej budúcnosti je pre nich pestovanie vysoko cenených plodín, ktorých hodnota v priebehu roka neklesá a prináša farmárom slušný príjem. Takouto plodinou sú aj jablká.

Drobní pestovatelia jabloní s úrodou

Jablká sú v Tanzánii netradičným ovocím. Na pultoch tamojších obchodov boli donedávna iba jablká dovážané zo zahraničia, hoci v Tanzánii sú vhodné klimatické podmienky na ich dopestovanie. Zistila to Slovenka Hana, ktorá v krajine založila prvý komerčný jabloňový sad TamuTamu Tanzania. Vďaka vylepšeným odrodám stromov a správnej starostlivosti rodia jej jablone veľké zdravé plody. Hana sa rozhodla podeliť o svoje skúsenosti z pestovania jabloní s miestnymi farmármi, pre ktorých sú jablká šancou na lepší život.

Prečo má pestovanie jabloní v Tanzánii význam pre drobných farmárov? Cena jabĺk je stabilná počas celého roka, čo ponecháva farmárom možnosť predpokladať svoj príjem v daný rok a ich predaj prináša atraktívne marže. Jablká pre malých poľnohospodárov predstavujú tiež možnosť príjmu v období, keď iné plodiny ešte nedozrievajú finančnou zárukou v prípade, ak iné plodiny zlyhajú. Pestovanie jabloní má tiež rýchlejšiu návratnosť investícií v porovnaní s inými trvalými plodinami ako napríklad káva či stromy na ťažbu dreva. Jablone zarodia v priemere na tretí rok po výsadbe a svoju plnú plodnosť dosiahnu v siedmich rokoch, kedy dokáže jedna jabloň zarodiť až 100 kg jabĺk. Farmárom tak jablká môžu priniesť udržateľný príjem a ich deťom lepšiu budúcnosť.

SAVIO o.z. v spolupráci s TamuTamu Tanzania a SlovakAid učí farmárov, ako sa správne starať o jablone, pomáha sadiť stromy v ich záhradách, poskytuje potrebné poradenstvo a vytvára odberateľský reťazec pre ich dopestované jablká. Za jeden rok bolo vyškolených 500 farmárov a v ich sadoch vysadených spolu takmer 5900 stromov. Medzi podporenými farmármi boli aj sestry Atunogie a Tumepewa. SAVIO o.z. chce v nadchádzajúcom roku pokračovať v pestovaní jabloní v Tanzánii a podporiť ešte väčší počet malých farmárov. Slovenská verejnosť má možnosť podporiť tieto aktivity a pomôcť chudobným farmárom v Tanzánii v rámci predvianočnej kampane SAVIO o.z. s názvom Neobyčajné jablká na www.savio.sk/tanzania

Podpora štedrých darcov umožňuje občianskemu združeniu SAVIO už od roku 2005 skvalitňovať život mladých ľudí v menej rozvinutých krajinách. Medzi hlavné aktivity združenia patrí každoročná verejná zbierka Tehlička, programy diaľkovej adopcie detí a tried, vysielanie dobrovoľníkov, ako aj projekty rozvojovej spolupráce.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.