TopTip

Hymna Svetových dní mládeže je známa

Hymna Svetových dní mládeže je známa TK KBS

Hymna Svetových dní mládeže, ktoré budú v roku 2023 v Portugalsku, už je známa. Online prezentácia skladby bola dva roky po tom, čo pápež František v Paname oznámil, že ďalšie svetové stretnutie mládeže bude v Lisabone. Hymna je inšpirovaná heslom podujatia, Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa, z Lukášovho evanjelia. Hymna vzišla z celonárodnej súťaže, do ktorej prišlo viac ako sto návrhov, a naspievali ju mladí z celej krajiny. 

 

Hymna Svetových dní mládeže v Portugalsku má evokovať zábavu na svetových dňoch a radosť, ktorá pramení z Krista. Pieseň pozýva mladých z celého sveta stotožniť sa s Máriou a pripraviť sa na službu a na misiu, ktorá premení svet. Melódiu zložil v malej miestnosti na klavíri pedagóg a hudobník Pedro Ferreira. Petro vo videu, v ktorom na internete novú hymnu oficiálne predstavili, hovorí, že to bola obrovská radosť, keď si uvedomil, že niečo, čo vzniká na tak malom mieste, môže dostať krídla a vyletieť. Snažil sa urobiť melódiu, ktorá bude energická a bude sa ľahko počúvať. Text k hudbe napísal päťdesiatjedenročný kňaz Joao Paulo Vaz. Hovorí, že keď sa dozvedel, že ich návrh na hymnu v celonárodnej súťaži vyhral, bolo to v mesiaci, keď zavŕšil dvadsaťpäť rokov kňazskej služby. 

 

Joao Paulo Vaz pokračuje, že keď poslal prvotný návrh textu, bola to len jedna sloha. Potom bol požiadaný, aby napísal text, ktorý bude odkazovať na Alžbetu, s čím pôvodne nerátal, ale urobil to. Autor textu ďalej poukazuje na paralelu, že tak ako Mária odišla za Alžbetou a náhlila sa, aj mladí sa náhlia, aby stretli množstvo iných ľudí. Nová hymna Svetových dní mládeže v Portugalsku sa dá voľne vypočuť na internete. Svetové dni mládeže v portugalskom Lisabone sú naplánované na rok 2023. Pôvodne sa mali konať už na budúci rok, ale pre pandémiu ochorenia COVID-19 sa presunuli.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.