Celková čiastka
Zostávajúci čas
Arcibiskup Jean-Claude Hollerich objasnil myšlienku a postup svetovej synody, ktorú zvolal pápež František na október. V žiadnom prípade ju nemožno porovnávať so synodami protestantských alebo pravoslávnych cirkví, vysvetlil luxemburský arcibiskup, ktorý koordinuje obsah tohto významného katolíckeho podujatia. V dvojdielnom rozhovore pre jezuitský časopis Amerika, ktorý vyšiel vo štvrtok a v piatok, priznal, že „typickú katolícku synodalitu musíme ešte len nájsť“.
Bez toho, aby sme chceli znevažovať synodalitu iných kresťanských konfesií, katolícka synodalita sa od nich musí líšiť. „Musí zahŕňať kolegialitu biskupov; musí zahŕňať aj Petrov primát v katolíckej tradícii. A je založená na procese rozlišovania,“ povedal 64-ročný kardinál. Jedným zo základných záujmov pápeža Františka je „duchovné rozlišovanie“. Znamená to zvažovanie pravidiel, osobných daností a tradície viery s cieľom rozpoznať, čo presne je Božia vôľa v konkrétnej situácii.
„Bude to teda veľmi odlišné od nemeckej luteránskej cirkvi, kde niektorí svoju synodu dokonca nazývajú 'cirkevným parlamentom'. A to je presne to, čím synoda nie je,“ vysvetlil Hollerich počas rozhovoru, ktorý poskytol v Ríme.
360 účastníkov, ženy prvý raz oprávnené voliť
V októbri sa vo Vatikáne zíde približne 360 biskupov, kňazov, rehoľníkov a laikov z celého sveta, aby počas štyroch týždňov diskutovali o budúcnosti Katolíckej cirkvi v čase krízy Cirkvi a spoločnosti. Je to prvý raz v histórii Katolíckej cirkvi, keď majú ženy na synode biskupov hlasovacie právo. Poradný orgán pápeža, ktorý sa schádza pravidelne, doteraz tvorili výlučne muži, najmä biskupi a niektorí vysokopostavení predstavitelia mužských rehoľných rádov.
Hollerich namietal proti pripisovaniu príliš veľkej váhy hlasovaniam. „Neviem, či budú hlasovania také dôležité, aspoň na októbrovej synode,“ povedal kardinál. Podľa neho sa bude veľa zdieľať v diskusiách v skupinách. „Nikdy by sme nemali zabúdať, že ide o synodu v dvoch zasadnutiach. Takže možno nie je potrebné o niečom hlasovať počas tohto prvého zasadnutia. Ale uvidíme, pretože sme otvorení všetkým eventualitám.“
Pápež František určil, že synoda sa má konať v dvoch etapách, v októbri 2023 a v októbri 2024 v Ríme. Hoci sa na nej teraz zúčastňuje aj množstvo nie-biskupov, z hľadiska kánonického práva ide stále o synodu biskupov, ktorá predloží odporúčania pápežovi, ktorý o nich následne rozhodne. Výsledky budú zaznamenané v tzv. posynodálnom liste Františka.
Pápež má posledné slovo
Nie je isté, či sa hlava Katolíckej cirkvi bude riadiť odporúčaniami účastníkov. Nie vždy sa tak stalo na minulých stretnutiach biskupov v Ríme – napríklad na synode o Amazónii v roku 2019. Napriek dvojtretinovej väčšine hlasov za podmienečné pripustenie ženatých mužov ku kňazstvu nebol tento výsledok zahrnutý do následného pápežského vyhlásenia.
Kardinál Hollerich povedal, že synoda nie je o „väčšinovom rozhodnutí“ alebo „jednomyseľnosti“. Pápež skôr chce, aby bolo zhromaždenie o niečom presvedčené. Luxemburčan zdôraznil otvorenosť nadchádzajúceho procesu. Hoci pre účastníkov existuje podpora v podobe moderátora, „nemôžem predvídať, ako budú jednotlivé skupiny reagovať, pretože účastníci sú slobodní“.
Povedal, že nebol navrhnutý žiadny konkrétny spôsob, ako by sa mali muži a ženy správať, aby sa vyvodili určité závery. „Nie! Je to skutočne otvorený proces pod vedením Ducha Svätého, a tak to má byť,“ vysvetlil Hollerich.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram