TopTip

Hnutie Fokoláre má novú prezidentku

Hnutie Fokoláre má novú prezidentku TK KBS

Hnutie Fokoláre má novú prezidentku. Na šesť rokov sa ňou stala Margaret Karramová, narodená v Haife vo Svätej zemi. Do úradu ju zvolilo generálne zhromaždenie, ktoré sa pre pandémiu zišlo online. Zúčastnilo sa na ňom tristopäťdesiatdeväť reprezentantov hnutia z celého sveta, a to rôznych kultúr, generácií, povolaní i vierovyznaní. Delegáti diskutovali aj o ďalšom smerovaní hnutia a o prioritách, na ktoré sa má v budúcom období zamerať. 

 

Margaret Karramová má päťdesiatosem rokov, je katolíčka, no pochádza z arabskej rodiny. Stala sa treťou prezidentkou Hnutia Fokoláre po zakladateľke Chiare Lubichovej a Márii Voceovej, ktorá hnutie viedla dvanásť rokov. Hovorí fokolarínka Zora Kuchárska: „Margaret bola zvolená 31. januára dvojtretinovou väčšinou hlasov.“

Za zvolením Margaret Karramovej vidia vo Fokoláre Božie riadenie a príhovor zakladateľky. Opäť Zora Kuchárska: „Na to, aké je hnutie Fokoláre komplexné, dalo by sa povedať, že je v najlepšom veku.“

Funkčné obdobie prezidentky trvá šesť rokov. Opakovane môže byť zvolená iba raz. Priority práce a kľúčové oblasti pôsobenia si nevyberá sama. „Generálne zhromaždenie vypracováva záverečný dokument. Ten bude obsahovať línie, ktorým sa hnutie bude na čele s prezidentkou v najbližších šiestich rokoch uberať,” povedala.

Záverečný dokument zatiaľ nie je zverejnený. Jeho hlavné témy však už sú známe. „V prvom rade blízkosť chudobným. Ďalšou veľmi citlivou a stále živou témou je rodina. Stále živou a citlivou témou sú deti, mládež, naša budúcnosť. Zároveň ekológia i udržateľnosť,“ uviedla Kuchárska.


Delegáti hnutia Fokoláre sa mali pôvodne stretnúť osobne v septembri 2020. Pre nepriaznivú pandemickú situáciu napokon rokovali cez internet.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.