TopTip

Zo zahraničia
Hlavy cirkví Jeruzalema apelujú za mier na Kaukaze

Hlavy cirkví Jeruzalema apelujú za mier na Kaukaze

Patriarchovia a hlavy cirkví v Jeruzaleme žiadajú lídrov sveta zasadiť sa o zastavenie násilia v Náhornom Karabachu.

V deklarácii z 2. októbra sa náboženskí predstavitelia kresťanských cirkví sídliacich v Jeruzaleme spoločne obracajú na európskych lídrov, prezidentov Ruska, USA i na generálneho sekretára OSN, aby sa pričinili o zastavenie násilia na hraniciach medzi Azerbajdžanom a Náhorným Karabachom. Apelujú za prácu pre okamžité prímerie a rokovanie o trvalom mieri.

„Opätovne v dôsledku hrôz vojny zomreli nevinné osoby a množstvo mužov, žien a detí je vysídlených“, píšu patriarchovia a hlavy jeruzalemských cirkví, pričom vyjadrujú sústrasť ľuďom žialiacim nad stratou blízkych a modlia sa za uzdravenie ranených.

Ďalšie násilie môže len prehĺbiť rozpory medzi Náhorným Karabachom a Azerbajdžanom, zdôrazňujú patriarchovia a hlavy jeruzalemských cirkví. V závere deklarácie pozývajú k reflexii nad slovami proroka Izaiáša: (2,4): «Rozsudzovať bude [Boh] medzi národmi a naprávať početné kmene, takže si z mečov ukujú radlá, zo svojich kopijí viničné nože. Národ proti národu nezdvihne meč a nebudú sa viac priúčať boju».

Za pokoj na Kaukaze apeloval aj pápež František. V nedeľu 27. septembra pri modlitbe Anjel Pána povedal:

„Prišli znepokojivé správy o stretoch v oblasti Kaukazu. Modlím sa za mier na Kaukaze a žiadam strany, ktoré sú v konflikte, aby vykonali konkrétne gestá dobrej vôle a bratstva, ktoré budú môcť priviesť k vyriešeniu problémov nie použitím sily a zbraní, ale prostredníctvom dialógu a rokovania. Modlime sa spoločne, v tichu, za mier na Kaukaze.“

Bombardovanie si v posledných dňoch vyžiadalo stovky obetí z radov civilistov a množstvo zranených.

Arménsko a Azerbajdžan vedú o územie Náhorného Karabachu dlhoročný spor, ktorý v 90. rokoch 20. storočia vyvrcholil do krvavého vojnového konfliktu. Asi 140-tisícový Náhorný Karabach s prevahou obyvateľstva arménskej národnosti je vo vnútri medzinárodne uznaných hraníc Azerbajdžanu, avšak pod vlastnou vojenskou kontrolou. Za čias Sovietskeho zväzu bol autonómnou oblasťou v rámci Azerbajdžanskej sovietskej socialistickej republiky. Konflikt vypukol ešte ku koncu éry Sovietskeho zväzu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.10.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na október: Aby mohli mať veriaci laici, najmä ženy, vďaka krstu väčšie zastúpenie na zodpovedných miestach v Cirkvi
  • Úmysel KBS na október: Aby všetci, ktorí zasvätili svoj život Bohu, vydávali svedectvo viery, pokory a obety
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za môjho synovčeka Jurka a jeho rodičov, za vyriešenie rodinných vzťahov. Monika
  • Za zdravie pre Lukáška, novorodeniatko, ktoré je po ťažkej operácii. Ľubica
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.