TopTip

Generálny prokurátor napadol na Ústavnom súde predĺženie núdzového stavu

Generálny prokurátor napadol na Ústavnom súde predĺženie núdzového stavu TK KBS

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal na Ústavný súd návrh na začatie konania o súlade uznesenia vlády, ktorým opakovane predĺžila núdzový stav do 28. apríla. Uvádza to webstránka Generálnej prokuratúry. Podľa názoru generálneho prokurátora zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou Slovenskej republiky. Minister financií Eduard Heger, ktorý je dočasne poverený aj vedením rezortu zdravotníctva, v reakcii na tento krok uviedol, že si nevie predstaviť, že by mohlo byť súčasné predĺženie núdzového stavu protiústavné. „Ja si neviem predstaviť, prečo by to mohlo byť protiústavné, pretože všetku legislatívu, ktorú pripravujeme, pripravujeme v zmysle ústavy. Máme tu na to odborníkov, ktorí to posudzujú. Ja si myslím, že to nebude protiústavné a nemalo by to byť protiústavné, pretože je to v záujme ochrany zdravia, všetky postupy dodržiavame, písomne potvrdzujeme, ukazujeme všetky materiály. Naozaj toto nie je rozhodovanie na základe toho, že si niekto niečo zmysel. Toto je dodržiavanie všetkých pravidiel a noriem,“ tvrdí Heger.
Na generálneho prokurátora sa dvakrát obrátil aj predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu a bývalý eurokomisár Ján Figeľ. V podnete, ktorý mu adresoval, napísal, že zákaz verejných bohoslužieb a obradov v kostoloch predstavuje neoprávnený zásah do slobody náboženského vyznania a viery. Pod podnet sa podpísalo aj ďalších deväť osôb verejného života, medzi ktorými sú aj Štefan Bučko, Božidara Turzonovová, Bohdan Hroboň, Róbert Letz či Juraj Šúst. Iniciatívu Jána Figeľa podporujú aj slovenskí katolícki biskupi. V stredu podnet podporili aj pravoslávni biskupi. Pravoslávna cirkev na Slovensku v reakcii uviedla, že považuje nevyhnutnosť rovnocenného zabezpečenia duchovných a materiálnych potrieb človeka za samozrejmosť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.