TopTip

Fórum kresťanských inštitúcií spustilo občiansku kampaň #prihlasimeSA

Fórum kresťanských inštitúcií spustilo občiansku kampaň #prihlasimeSA TK KBS

Fórum kresťanských inštitúcií spustilo občiansku kampaň #prihlasimeSA. Jej cieľom je prispieť k pravdivému a férovému sčítaniu obyvateľov, ktoré práve prebieha, a vzájomne sa povzbudiť k prihláseniu sa k cirkvi alebo náboženskému spoločenstvu, ku ktorému patríme. Reagujú tak aj na iniciatívy, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa neprihlásili ku konkrétnej cirkvi, a chcú dosiahnuť menší finančný príspevok štátu pre ne. Takýto prístup fórum nepovažuje za férový. 

 

Pri sčítaní obyvateľov je podľa Fóra kresťanských inštitúcií náboženské vyznanie definované ako vzťah obyvateľa k cirkvi, náboženskej spoločnosti alebo náboženstvu. Podpredseda fóra Pavol Kossey hovorí, že sú presvedčení, že je normálne prihlásiť sa ku vierovyznaniu, rovnako ako k iným aspektom našej identity. Pozývajú k tomu aj prostredníctvom kampane #prihlasimeSa. „Nikoho nevyzýva, aby niečo falšoval, manipuloval či zastieral, práve naopak, vyzýva každého, aby pravdivo označil svoju náboženskú príslušnosť,“ povedal pre Rádio LUMEN.


Jadrom kampane sú výpovede rôznych osobností, ktoré vyzývajú ľudí, aby vyplnili svoju náboženskú príslušnosť. Jedným z nich je predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska Peter Mach. „Jednou z úloh kresťanských seniorov je byť svedkami viery vo svojej rodine, pre svoje deti, vnúčatá i pre celú spoločnosť. Sčítanie obyvateľov je tiež príležitosťou vydať svedectvo o svojej viere,“ zdôraznil.


Kolónku s vierovyznaním odporúča vyplniť aj Slovenka roka 2020 v kategórii charita Mária Sliacka. „Viera mi dáva obrovskú slobodu a život bez strachu. A preto sa za svoju vieru nehanbím a prihlásim sa ku nej aj pri sčítaní obyvateľov,“ povedala.


Svoje povzbudenie pripája aj herec Slovenského národného divadla Ján Gallovič. „V duchu povzbudenia svätého Jána Pavla II., nebojte sa, som rád, že môžem svoju osobnú kresťanskú identitu vyjadriť i formou štatistického sčítania,“ povedal.


Videá všetkých osobností môžete nájsť na Facebooku Fóra kresťanských inštitúcií, kde ich môžete aj ďalej zdieľať. Do kampane sa zároveň dá zapojiť aj využitím špeciálneho rámčeka na fotku na Facebooku, prípadne vytvorením vlastného videa s povzbudením k prihláseniu sa k viere.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 09.08.2022

  • O Božie požehnanie pre Oľgu, ktorá má dnes 64 rokov. (Katarína)
  • O uzdravenie mamy Janky z ťažkej choroby. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.