TopTip

FATIMU videlo za prvý týždeň na Slovensku 14 627 divákov

FATIMU videlo za prvý týždeň na Slovensku 14 627 divákov

Nový film "Fatima" videlo za prvý týždeň na Slovensku 14 627 divákov. Informovala o tom Alexandra Lederleitnerová. Príbeh o sile viery nakrútený podľa skutočných udalosti priniesla do slovenských kín spoločnosť Continental film, j eho distribúciu u nás zabečuje spoločnosť Foxx Media Group, s. r. o. Slovensko sa stalo prvou krajinou, kde novinku uviedli.

Známy skeptik, profesor Nichols, ktorého hrá Harvey Keitel, navštívi kláštor v meste Coimbra v súčasnom Portugalsku, kde mu staršia mníška, sestra Lucia (herečka Sônia Braga), porozpráva o udalosti z roku 1917, v ktorej zohrala kľúčovú rolu. Dialóg medzi pragmatickým akademikom a duchovnou asketičkou objasní desaťročia staré tajomstvo a rozvinie inšpiratívny príbeh, ktorý fascinuje milióny ľudí už viac ako storočie. Desaťročná Lucia (Stephanie Gil) sa jedného dňa zatúla do jaskyne neďaleko dedinky Aljustrel na predmestí Fatimy, kde stretne anjela, ktorý jej ukáže víziu bojiska. Prvá svetová vojna pustoší Európu a mnohých mladých mužov v Luciinej dedine stojí život. Vo vízii vidí aj to, ako jej brata Manuela (João Arrais), vojaka na fronte, zasiahne explózia. Neskôr, keď Lucia, jej mladšia sesternica Hyacinta (Alejandra Howard) a bratranec František (Jorge Lamelas) pasú ovce, navštívi ich ďalšia bytosť, tentokrát Panna Mária (Joana Ribeiro). "Kráľovná posvätného ruženca", ako sama seba nazýva, povie deťom, že sa musia modliť a trpieť, aby krvavý konflikt skončil. Tiež im povie, že sa bude na to isté miesto vracať vždy v rovnaký deň po dobu šiestich mesiacov.

Podobne ako mnohí dedinčania, ani Luciina matka Mária (Lúcia Moniz) neverí príbehu detí a obviňuje dcéru z klamstva. Zatiaľ čo sa starosta Artur (Goran Višnjić) a predstavitelia cirkvi snažia deti presvedčiť, aby svoje tvrdenia odvolali, správa o zjavení sa rozšíri ďalej. Pútnici z celej krajiny prichádzajú do Fatimy s nádejou, že ich modlitby budú vyslyšané. Zjavenie však dokážu vidieť a počuť len tieto tri deti. S prichádzajúcimi pútnikmi stúpa aj tlak na predstaviteľov sekulárnej vlády, aby urýchlene vyvrátili ich svedectvo. Artur sa nakoniec rozhodne uväzniť deti v nádeji, že ich vyhlásia za nepríčetné. Psychiater ale nenachádza žiaden dôkaz tohto tvrdenia a pustia ich na slobodu. V deň posledného zjavenia Panny Márie sa vo Fatime zhromaždia desaťtisíce veriacich, dúfajúc, že budú svedkami zázraku, ktorý ich presvedčí o jej existencii. O tom, čo tam zažijú, sa hovorí dodnes. Toto miesto patrí aj v súčasnosti k jednému z najnavštevovanejších katolíckych pútnických miest na svete.

Bližšie informácie o filme "Fatima"

- O produkcii

V katolíckom svete je portugalské mesto Fatima známe zázračným zjavením Panny Márie trom malým pastierom z roku 1917. V tom čase malá poľnohospodárska oblasť sa stala medzinárodne známou pre vízie, ktoré tri deti opisovali, čo z nej urobilo uctievané náboženské miesto, ktoré ročne navštívi asi šesť miliónov pútnikov. Tentokrát sila tohto odkazu spojila eklektickú medzinárodnú skupinu filmových umelcov, ktorí veria, že zázračné posolstvo viery a mieru z Fatimy, ktoré prebudilo svet pred sto rokmi, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Producent James T. Volk hovorí, že pôvodne príbeh Lucie Santosovej a jej bratranca Františka a sesternice Hyacinty Martových nepoznal. Ako sa však o nich dozvedal viac, vedel, že našiel príbeh, ktorý je v dokonalom súlade jednak s poslaním jeho spoločnosti ako aj s udalosťami, ktoré sa odohrávajú vo svete. On a jeho partner, Dick Lyles, založili Origin Entertainment so zámerom vytvárať transformačnú zábavu, ktorá inšpiruje divákov k vytváraniu lepšieho sveta.

„Keď som počul o udalostiach z Fatimy, bol som unesený,“ hovorí Volk. „Pomyslel som si, že by o tom mali vedieť všetci. Mnoho ľudí, ktorí vyrastali ako katolíci, ten príbeh poznajú, no niekto ako ja, kto vyrastal v evanjelických kostoloch, o ňom pravdepodobne nevie. Tento príbeh môže byť univerzálnym mostom medzi ľuďmi akejkoľvek viery. Nevinnosť týchto troch detí pomohlo rozšíriť posolstvo mieru a nádeje celej generácii. Možno to dokáže i dnes.“

Volk a Lyles sa rozhodli prerobiť film z roku 1952, The Miracle of Our Lady of Fátima, založený na udalostiach z roku 1917. Oslovili Rose Ganguzza, ktorá už takmer 20 rokov vedie nezávislé filmy k úspechu, aby im pri výrobe filmu pomohla. „Tento príbeh ma od detstva fascinoval,“ hovorí Ganguzza. „V mojej katolíckej škole mníšky každý rok vytiahli biele plachty a projektor a premietali nám ten film. Takže som súhlasila, no mala som veľmi jasnú predstavu o tom, ako sa musí scenár upraviť.“

Ganguzza vedela, že príbeh sa musí upraviť pre moderné publikum a že film musí udalosti zasadiť do kontextu západnej Európy na začiatku 20. storočia. „Nemôžete tento príbeh rozpovedať vo vákuu,“ hovorí. „Je nutné porozumieť tomu, čo sa vtedy dialo. Na pyrenejskom polostrove bolo obrovské protikatolícke cítenie. Kostoly v Španielsku a Portugalsku sa zatvárali a na protest pálili figuríny kňazov. Nachádzali sa uprostred vojenského konfliktu aký svet ešte nevidel. Denne zomierali húfy mladých mužov. Rozpovedať tento príbeh spôsobom, ako to urobili v roku 1952, by dnes nefungovalo.“

Veteránka v oblasti produkcie taktiež považovala za nevyhnutné zamerať sa na deti ako nositeľov nádeje a čistoty. „Priniesli odkaz pokoja a viery v čase, keď boli ľudia v zúfalej situácií,“ vysvetľuje Ganguzza. Vyzeralo to, že vojna nikdy neskončí, že bude naďalej expandovať a že stratia ďalších blízkych.“

Súrodenci Martoovci boli nedávno katolíckou cirkvou vyhlásení za svätých a Lucia je taktiež v procese kanonizácie, no tvorcovia trvali na tom, že ich budú zobrazovať predovšetkým ako deti. „Bolo by jednoduché, postaviť tieto deti na piedestál a uctievať ich ako svätých,“ hovorí Ganguzza. „Chceli sme však preskúmať ich ľudskosť. Je to, čo hovoria, skutočné alebo nie? Veríme tomu alebo o ich slovách pochybujeme tak, ako to robili ich rodičia? Je to dojímavé stvárnenie krásy nevinnosti. Ich láska, oddanosť a viera ľudí neustále fascinuje.“

Natasha Howesová sa k tímu pridala pre svoje hlboké znalosti a nadšenie pre príbeh o deťoch z Fatimy. Počas pátrania po faktoch k dokumentárnemu filmu The 13th Day, ktorý produkovala, sa Howesová stala odborníčkou na tému Fatima, hovorí. „Súčasťou mojej práce na tomto filme bolo zabezpečiť, aby sme zachovali historickú autentickosť príbehu. Úzko som spolupracovala so Svätyňou Panny Márie Ružencovej vo Fatime a s kľúčovými organizáciami, ktoré sa venujú šíreniu významu a posolstva Fatimy po celom svete.“

„Mali sme to potešenie spolupracovať s Natashou na predchádzajúcom Origin projekte a jej dôkladné pochopenie príbehu a hlboké korene v tejto komunite z nej urobili integrovaného člena nášho tímu,“ dodáva Lyles.

- O hercoch

Harvey Keitel (Profesor Nichols) je uznávaný herec a producent, ktorý pochádza z Brooklynu v New Yorku. Je držiteľom ocenenia Independent Spirit Award, rovnako ako i nominácie na Ocsara a Zlatý glóbus. Objavil sa v takých snímkach ako sú filmy Martina Scorseseho Mean Streets, Taxi Driver a The Last Temptation of Christ; The Duellists a Thelma & Louise od Ridleyho Scotta či Reservoir Dogs a Pulp Fiction Quentina Tarantina. Peter Yates ho obsadil vo svojom filme Mother, Jugs & Speed, Wayne Wang vo filme Smoke, Abel Ferrara v Bad Lieutenant, Robert Rodriguez v From Dusk Till Dawn, James Mangold v Cop Land, Wes Anderson v The Grand Budapest Hotel a Isle of Dogs a Paolo Sorrentino vo filme Youth. Naposledy sa Keitel objavil v Scorseseho Írčanovi a vo filme Pomaľované vtáča od Václava Marhoula. Obajví sa taktiež v hlavnej úlohe pripravovanej gangsterske Lansky, po boku Sama Worthingtona.

Sônia Braga (Sestra Lucia) je brazílsko-americká herečka, ktorá je v anglicky hovoriacom svete známa svojim výkonom vo filmoch Kiss of the Spider Woman (1985) a Moon Over Parador (1988), za ktoré získala i nomináciu na Zlatý glóbus. V roku 1981 bola nominovaná aj na cenu BAFTA za Dona Flor and Her Two Husbands (prvý krát uvedený v roku 1976). Za televízny film z roku 1994, “The Burning Season”, bola nominovaná na ocenenie Emmy a po tretí krát i na Zlatý glóbus. Medzi jej ďalšie televízne počiny patrí “The Cosby Show,” “Sex and the City,” “American Family,” “Alias,” “Aquarius” a “Luke Cage.” Na veľkom plátne sme ju mohli vidieť po boku Julie Roberts a Owena Wilsona vo filme Wonder, či vo filmoch The Jesus Rolls a Bacurau.

Stephanie Gil (Lucia) sa nedávno objavila po boku Mackenzieho Davisa vo filme Tima Millera, Terminator: Dark Fate. Medzi jej ďalšie filmy patrí The Best Summer of My Life Dani de la Ordensa a The (Silent) War, ktorý nakrútil Alfonso Cortés-Cavanillas. Objaví sa i v sérií od BBC, “Salisbury,” spolu s Markom Addym. Stephanie niekoľko rokov žila a študovala v Londýne. Svoju hereckú kariéru začala v Kingston Junior Drama Company, kde hrala hviezdnu úlohu napríklad v “Rediscovering Alice“.

Joaquim de Almeida (Otec Ferreira) nedávno ukončil nakrúcanie seriálu “Warrior Nun” pre Netflix, ktorý vytvoril Simon Barry. Objavil sa i po boku Matta Damona, Cristopha Waltza a Kristen Wiig vo filme Downsizing, či v akčnej komédií The Hitman’s Bodyguard, kde hlavné úlohy stvárnili Samuel L. Jackson a Ryan Reynolds. Zahral si taktiež so Sandrou Bullock v Our Brand is Crisis, vo Fast Five a The Burning Plain s Charlize Theron. Pravidelne sa objavoval v seriáloch “Queen of the South”, “Training Day” a “Parenthood“, a vo viacerých hosťoval, vrátane “Revenge,” “Once Upon A Time,” “Elementary” a “Bones.”

Jorge Lamelas (František) vo filme FATIMA debutoval. Mladý herec (narodený v roku 2006) si však predtým zahral hlavnú úlohu v španielskej produkcii muzikálu “Billy Elliot” v Nuevo Teatro Alcalá v Madride. Sedem rokov študoval na English International College vo svojom rodnom meste, Marbelle, na juhu Španielska, kým sa presťahoval do Madridu, kde strávil tri roky na International College of Spain. Jorge hrá na husliach a flaute, ovláda viacero druhov tancov a dokáže urobiť skvelé back-flipy.

Alejandra Howard (Hyacinta) vo filme FATIMA taktiež zažila svoj herecký debut. Deväťročná herečka si však zahrá i v pripravovanej dráme La Vampira de Barcelona, po boku populárnej Nory Navasovej.

Goran Višnjić(Arturo) si získal priazeň kritikov a komerčný úspech vo svete filmu, televízie i divadla. Azda najznámejšia bola jeho rola Dr. Luku Kovaca v megaúspešnej sérií “ER” („Pohotovosť“), ktorá získala ako cenu Emmy, tak i Zlatý glóbus. Višnjić však pokračoval viacerými náročnými rolami. Nedávno sme ho mohli vidieť v “The Boys” (Amazon), “Santa Clarita Diet” (Netflix), “Timeless” a “This Is Us” (NBC), “Red Widow” (ABC) a “Extant” (CBS). Višnjić sa objavil vo filmoch ako Asthma; The Counselor s Bradom Pittom a Javierom Bardem; The Girl With the Dragon Tattoo s Danielom Craigom; Beginners s Ewanom McGregorom; Helen s Ashley Juddovou a Elektra s Jennifer Garner. Prepožičal taktiež svoj hlas jednej z postavičiek z kresleného megahitu Ice Age. Medzi jeho ďalšie počiny patria Committed, Practical Magic, Rounders a Welcome to Sarajevo. Narodil sa v Chorvátsku a svoju hereckú kariéru započal hlavnou úlohou v hre „Hamlet“ v medzinárodne známom Dubrovnik Summer Theatre Festival. Za svoj výkon si vyslúžil prestížne ocenenie Orlando Award (národný ekvivalent americkej ceny Tony Award®). V súčasnosti žije v Los Angeles.

- O tvoroch

Marco Pontecorvo (režisér, scenárista) má rozsiahle skúsenosti s réžiou pre medzinárodnú televíziu a je častým spolupracovníkom herca a filmára Johna Turturra. Ako kameraman pracoval na 29 celovečerných filmoch, mnohých uznávaných dokumentárnych filmoch, krátkych filmoch či reklamách.

Keďže sa narodil v Ríme, Pontecorvo je talianskym občanom, ktorý hovorí anglicky, francúzsky a španielsky. Na začiatku svojej kariéry, v polovici osemdesiatych rokov, pracoval ako druhý a prvý asistent kamery a neskôr ako kameraman mnohých dokumentárnych filmov, reklám i celovečerných filmov.

Okrem mnohých festivalových ocenení ho talianska tlač ocenila za 2 PM: Dead Calm (2003), ktorý označila za najlepší krátky film roka. Jeho prvým celovečerným filmom v pozícií režiséra bola dráma Pa-ra-da (2008), ktorá sa premietala na mnohých medzinárodných filmových festivaloch vrátane Benátok, Toronta, Ria, Tokia a Los Angeles. Získala ocenenie Pasinetti Award a bola nominovaná na dve ceny David di Donatello Awards, čo je považované za talianské Oscary. Jeho druhý film, komédia Partly Cloudy with Sunny Spells (2014), bola odpremietaná na desiatkach festivalov v USA i v zahraničí.

V televízií Pontecorvo zastrešil všetkých 12 epizód prvej série “Carlo & Malik” od Netflixu, rovnako ako aj osem epizód druhej série. Režíroval i televízne filmy “L’oro di Scampia,” “Il coraggio di vincere,” “Helena and Glory” a “Ragazze in Web,” a minisérie “Lampedusa,” “Le Mille e una note” a “Ragion di stato” – všetko pre taliansky trh.

Pontecorvo, ako vysoko uznávaný a všestranný kameraman, spolupracoval so známymi režisérmi ako Michelangelo Antonioni, Richard Loncraine a Martin Scorsese. Nakrútil významné filmy ako Firewall, v hlavnej úlohe s Harrisonom Fordom; My One and Only s Renée Zellweger; The Last Legion s Colin Firth; Letters to Juliet s Amandou Seyfried; a Fading Gigolo s Turturrom. K jeho kreditom sa však radí i nakrútenie troch epizód hitu “Game of Thrones” a deväť epizód seriálu “Rome”, obe z produkcie HBO.

Andrea Bocelli (interprét, pôvodná pieseň „Gratia Plena“) je celosvetovo uznávaná ikona slávnej talianskej vokálnej školy. K dnešnému dňu predal viac ako 90 miliónov albumov a medzi jeho nespočetné ocenenia patrí o.i. hviezda na hollywoodskom chodníku slávy, päť nominácií na cenu Grammy Award® a šesť nominácií na cenu Latin Grammy. Vystupoval pre štyroch prezidentov USA, troch pápežov, britskú kráľovskú rodinu a predsedov vlád mnohých krajín. Spieval tiež na slávnostnej ceremónii Olympijských hier, Universal Expo v Šanghaji a Universal Expo v Miláne. Bocelli je doteraz jediným umelcom, ktorý sa dvakrát zúčastnil prestížneho podujatia National Prayer Breakfast (v rokoch 2013 a 2016). Pri oboch príležitostiach bol privítaný búrlivými „standing“ ováciami.

Film Michaela Radforda z roku 2017 Hudba ticha sa inšpiroval autobiografickým príbehom Bocelliho. Film, v ktorom hral Antonio Banderas a Toby Sebastian, bol veľkým úspechom u širokej verejnosti a získal si aj uznanie kritiky (pozn. na Slovensko film priniesla spoločnosť FOXX MEDIA GROUP).

V roku 2018, vo viac ako 60 krajinách, vyšiel Bocelliho nový popový album nepublikovaných piesní Sì. V duete „Fall on Me“ s umelcom debutoval jeho syn Mattea Bocelli. Album, ktorý obsahuje duety s Edom Sheeranom, Duou Lipou, Aidou Garifullinou a Joshom Grobanom - dosiahol prvé miesta v hudobných rebríčkoch v USA a vo Veľkej Británii.
Bocelli získal bakalársky titul v štúdiu opery na Hudobnom konzervatóriu G. Pucciniho v La Spezia a v štúdiu práva na Univerzite v Pise v Taliansku. Svoje spevácke schopnosti rozvinul pod vedením svojho mentora Franca Corelliho a preslávil sa krátko po svojom víťazstve na festivale v Sanreme v roku 1994. V rovnakom čase rozbehol aj oslnivú kariéru interpreta klasickej opernej hudby. Do repertoáru slávneho toskánskeho tenora patria napr. „Manon Lescaut“, pod vedením Plácida Doming, či “Aida”, pod dirigentskou taktovkou svetoznámeho Zubina Mehtu. K jeho ostatným nahrávkam patrí „La forza del destino“ a „Lucia di Lammermoor“.

V roku 2011 umelec založil Nadáciu Andrea Bocelliho (ABF), s cieľom budovať a rozširovať osobné vzťahy postavené na dôvere, ktoré počas svojho pôsobenia dokázal presadiť po celom svete. Taliansko poctilo Bocelliho talianskym záslužným rádom Grande Ufficiale (hlavný úradník Talianskej republiky) a získal titul veľvyslanca Talianskej republiky v San Maríne. Počas slávnostného otvorenia Svetového ekonomického fóra v roku 2015 v švajčiarskom Davose bol Bocelli ocenený prestížnou cenou Crystal Award, ktorou si ho uctili ako uznávaného umelca, filantropa a osobnosť. V roku 2016 Univerzita v Macerate udelila Bocellimu čestný titul v odbore modernej filológie.

Vypočutie zázraku

Vynikajúci taliansky skladateľ Paolo Buonvino skomponoval všetku hudbu k filmu Fatima, vrátane nádhernej záverečnej piesne „Gratia Plena“, ktorú naspieval slávny tenorista Andrea Bocelli. Hudba bola nahrávaná hlavne v legendárnom rímskom Forum Music Village, pričom Bocelliho vokály sa nahrávali v jeho nahrávacom štúdiu v Toskánsku.
Pontecorvo chcel hudbu, ktorá by zdôrazňovala prirodzené prostredie filmu. „Zvuk prírody žije v hudbe. Paolo sa hrá so živlami, dotýka sa špičkami vetra či dažďa, alebo aj nečistôt. Hudba sa dostáva do popredia a využíva plný orchester pri vrcholnej scéne zobrazujúcej Zázrak Slnka. “

Hoci Buonvino príbeh poznal, nikdy ho doteraz nevnímal z hľadiska Lucie. Jednoduchosť jej viery sa ho dotkla. „Prijatie zázraku Luciou je samo o sebe takmer zázračné,“ poznamenáva. „Má videnie a zdá sa, že to vníma ako niečo, čo je celkom normálne. To podstatné, čo chcem prostredníctvom hudby komunikovať, je pokoj mysle tohto malého dievčatka. Dúfam, že ľudia, ktorí film uvidia, odídu s rovnakým pocitom pokoja. “

„Gratia Plena“, čo v latinčine znamená „plný milosti“, zdôrazňuje myšlienku, že posolstvo mieru je univerzálne. „V jednej z vízií Panna Mária hovorí, že svet potrebuje mier. Túto vetu som preložil do 12 rôznych jazykov, ktoré spieva detský zbor. Zdá sa, že tých 12 jazykov sa stáva jedným. Bocelliho jedinečný hlas dáva tomuto odkazu vážnosť a silu. “

Účasť Bocelliho bola podľa Ganguzzy, ktorá predtým diskutovala o možnosti spolupráce so spevákom na filme, dôležitou súčasťou prípravy filmu. "Zistila som, že nikdy nenatočil filmový soundtrack," spomína si. "Poslala som mu scenár a keďže je to veľmi hlboko veriaci muž, tak sa mu to páčilo."

Ako praktizujúci katolík je Bocelli presvedčený, že viera je najdôležitejším prvkom v živote. „Je to dar, ktorý sa vždy snažím chrániť a obohacovať. Vždy som vnímal ako obzvlášť krásne, poetické a dôležité, že katolícke náboženstvo dáva tejto ženskej prítomnosti, ktorá oroduje v našom mene, ústrednú úlohu. Toto je poučný príbeh pre všetkých, dokonca aj pre ľudí, ktorí nevlastnia dar viery. “
Bocelli je potešený, že je súčasťou filmu a jeho odkazu. „To, čo Panna Mária Fatimská predstavuje vo svojej jednoduchosti, je epicentrom duchovna, katalyzátorom modlitby a mostom medzi ľudstvom a božským. Nie je náhoda, že ľudia na jej počesť v priebehu storočí spievali mimoriadne piesne, ktorými sa jej prihovárali. Priniesla nespochybniteľné posolstvo mieru a vzájomnej spolupatričnosti.“

Správa svetu

Fatima, hovorí Volk, je presne ten film, ktorý mal na mysli pri založení spoločnosti Origin Entertainment. „Inšpirovať ľudí k práci na lepšom svete je veľká výzva pri objednávke filmu,“ pripúšťa. „Odkaz tohto filmu však skutočne zapadá do našich zámerov. Jedným z jeho kľúčových posolstiev je výzva na modlitbu za mier. V tom čase zúrila prvá svetová vojna. Ľudia sa navzájom zabíjali v počtoch, ktoré boli predtým neslýchané. Poslaním týchto detí bolo odvrátiť sa od tejto diabolskej cesty a vrátiť sa k Bohu, aby uzdravili svoju zem. Je to posolstvo, ktoré platí rovnako dnes ako predtým. “

Volk je ohromený schopnosťou Pontecorva rozprávať príbeh spôsobom, ktorý umožňuje veriacim aj neveriacim uvažovať o jeho posolstvách. "Urobil fenomenálnu prácu, hoci to bola mimoriadne náročná úloha," hovorí producent. „Publikum si môže vybrať z toho, čo sa stalo. Je nespochybniteľné, že desiatky tisíc ľudí toho dňa videlo na lúke niečo zázračné, čo nedokázali vysvetliť. A pretože sa to nedá vysvetliť, existujú aj ľudia, ktorí tomu neveria. Marco bol citlivý k obom týmto hľadiskám a rozpráva tento krásny príbeh veľmi jednoduchým jazykom. “

Pontecorvo dúfa, že - či už diváci na udalostiach vo Fatime pred vyše sto rokmi vidia alebo nevidia to Božské - v príbehu nájdu prvky, ktoré dnes silne rezonujú. „Veriaci aj neveriaci môžu v tomto filme nájsť niečo pre seba,“ hovorí. „Prináša univerzálne posolstvo mieru - myšlienku, že všetci musíme zmeniť svoje správanie tak, aby sme ukončili násilie a šialenstvo vojny. Je to však aj ľudský príbeh o úsilí mladého dievčaťa, o vzťahu s matkou a o tom, ako môže spochybňovanie viery viesť k ešte silnejšej viere.“

Svätyňa vo Fatime je jedným z najpopulárnejších pútnických miest na svete. V roku 2018 ju navštívilo viac ako 7 miliónov pútnikov. Rok predtým, v jubilejnom roku fatimských zjavení, do tohto portugalského mesta prišlo okolo deväť miliónov ľudí.

-
Zdroje: Archiv TK KBS / Continental film / FOXX MEDIA GROUP

Podobné články

Počúvajte naživo

Potrebujeme vás!
Potrebujeme vás!
Vyzbieraných je 4701 €

Celková čiastka

6000 €

Zostávajúci čas

11 dní

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio Chcem byť patrónom Rádia Lumen

Táto stránka používa cookies

Súbory cookie používame na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránok, na poskytovanie funkcií sociálnych médií a na vylepšenie a prispôsobenie obsahu a reklám. Viac o cookies