TopTip

Etiópski biskupi vyzývajú na prímerie v tigrajskom konflikte

Etiópski biskupi vyzývajú na prímerie v tigrajskom konflikte zdroj foto: pexels.com

Katolícki biskupi v Etiópii obnovili svoj apel na prímerie v tigrajskom konflikte. Všetky strany konfliktu by sa mali „zapojiť do skutočného dialógu v záujme obyvateľstva“, vyhlásila biskupská konferencia podľa „Vatican News“ a vatikánskej misijnej tlačovej služby „Fides“. Cirkev poskytuje humanitárnu pomoc a sleduje správy o porušovaní ľudských práv v súvislosti s konfliktom, uviedla ďalej konferencia. Biskupi chcú „každým možným spôsobom“ prispieť k dosiahnutiu pokoja a zmierenia.

Ozbrojený konflikt medzi vládou v Addis Abebe a povstaleckou skupinou Tigrajský ľudový oslobodzovací front prepukol v novembri 2020. Medzičasom sa rozšíril aj do susedných regiónov Amhara a Afar. Doteraz boli zabité tisíce ľudí a viac ako dva milióny ľudí museli utiecť. Obe strany sú obviňované zo závažného porušovania ľudských práv. Ozbrojené konflikty viedli k vážnej hospodárskej a humanitárnej kríze vo viacerých častiach krajiny.

Podľa Catholic News Service biskupi svojím vyhlásením reagovali aj na výzvy, aby zaujali jasnejší postoj k tigrajskému konfliktu. Katolícka cirkev v Etiópii od vypuknutia tejto vojny nemlčala, zdôraznila biskupská konferencia. Naopak. Biskupi „opakovane robili verejné vyhlásenia, v ktorých odsudzovali vojnu, straty na životoch, vyháňanie, ničenie hmotných dobier a všetky následky vojny“.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Espaciosa casa unifamiliar moderna con garaje para dos coches.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.