TopTip

Etická a náboženská výchova sú vo vzdelávacom systéme vytlačené na okraj

Etická a náboženská výchova sú vo vzdelávacom systéme vytlačené na okraj TK KBS

Akademickí predstavitelia učiteľstva etickej výchovy a náboženskej výchovy prijali na pôde Trnavskej univerzity vyhlásenie Spoločne za dobrý život našich detí. Jeho cieľom je posilnenie výchovno-vzdelávacej oblasti s názvom Človek a hodnoty vo vzdelávacom systéme slovenských škôl. Vo vyhlásení okrem iného upozorňujú, že etická a náboženská výchova sú vo vzdelávacom systéme vytlačené na okraj. Podľa vysokoškolských pedagógov je náboženstvo a etika počas pandémie ešte viac na okraji. Podľa nich však v tomto čase pandémie žiaci potrebujú spomínané predmety, kde by sa mohli rozprávať aj o tom, čo prežívajú v tejto dobe. 

Situácia žiakov z našich škôl počas dištančného vzdelávania ukazuje na zjavnú potrebu zdôrazniť, skvalitniť a posilniť ľudsko-hodnotový pilier v edukačnom systéme slovenských škôl. Aj o tom hovorí vyhlásenie, ktoré podpísali viacerí akademickí predstavitelia. Hovorí garant študijného programu etická výchova z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity Andrej Rajský: „Snažíme poukázať aj na dlhodobejšiu potrebu mravnej formácie charakterového vzdelávania.“ Andrej Rajský dodáva, že etická či náboženská výchova sú v školskom systéme stále akoby na vedľajšej koľaji. „Aby tento typ predmetov nebol marginalizovaný, aby nebol vytesňovaný,“ uviedol.
Etická a náboženská výchova sa v čase dištančného vzdelávania dostali ešte viac na okraj. Hovorí to predseda Predmetovej komisie pre náboženskú výchovu pri Štátnom pedagogickom ústave Tibor Reimer: „Žiaci vnímajú samozrejme situáciu aj zo svojho hľadiska, prečo aj v rámci vyučovacieho procesu neotvárať tieto témy, ktoré sa týkajú otázky bolesti.“ Podľa Tibora Reimera, ktorý je saleziánsky kňaz, sú etická a náboženská výchova predmetmi, kde je aj najviac hodnotovej výchovy. „Aby mali o veciach, ktoré sa týkajú hodnôt, možnosť sa rozprávať. Presne toto prebieha predovšetkým na hodinách etickej a náboženskej výchovy,“ zdôraznil.
Ministerstvo školstva v obsiahlej reakcii na toto vyhlásenie okrem iného uviedlo, že morálno-hodnotová výchova nemôže byť záležitosťou iba jedného z povinne voliteľných alternatívnych predmetov. Rezort avizuje iniciatívu, ktorá má posilniť morálno-hodnotovú orientovanú výchovu v školách dokonca nad rámec súčasných predmetov etickej a náboženskej výchovy.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 09.08.2022

  • O Božie požehnanie pre Oľgu, ktorá má dnes 64 rokov. (Katarína)
  • O uzdravenie mamy Janky z ťažkej choroby. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.