TopTip

Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duševné a duchovné potreby ľudí

Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duševné a duchovné potreby ľudí TK KBS

Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duševné a duchovné potreby ľudí. V relácii Rádia LUMEN Zaostrené to zdôraznil profesor Marek Šmid z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. Marián Sekerák z Vysokej školy Ambis v Prahe doplnil, že okrem toho by mal byť štát pre cirkvi partnerom spoločného dialógu o možnostiach pastorácie v dobe pandémie. Príkladom, že to ide, je susedná Česká republika, a to aj napriek tomu, že po duchovných službách je tam menší dopyt ako na Slovensku. 

Človek má okrem fyzických aj duchovné a duševné potreby. Diskusia o ich napĺňaní je preto podľa profesora ústavného práva Mareka Šmida na mieste aj vo vážnej pandemickej situácii. „Človek niečo očakáva, niečím sa trápi, má nejaké radosti a niečo mu to všetko pomáha zdolávať. Pre ľudí s náboženským presvedčením je to určite možnosť mať prejavovať svoju vieru,“ zdôraznil v relácii.
Dá sa predpokladať, že na Slovensku by v prípade povolenia verejných bohoslužieb prišlo do chrámov viac ľudí ako v Českej republike. To však podľa Mareka Šmida nie je prijateľný argument pre zachovanie úplného zákazu. Tvrdí, že cirkev by mohla ťažiť z doterajších skúseností s obmedzeniami pri bohoslužbách. „Vedia vytvoriť podmienky na to, aby stretanie nebolo nebezpečné,“ konštatoval.
Marián Sekerák dodal, že vyhovieť slovenským biskupom a sprístupniť verejné bohoslužby s obmedzeniami by malo byť záujmom aj premiéra Igora Matoviča, keďže sa sám považuje za veriaceho človeka. „Cirkvi potrebujú vidieť v štáte určitého partnera. A musia vidieť dialóg, alebo mal by sa viesť spoločný dialóg. A myslím si, že aj tieto aktivity a iniciatívy biskupov k tomuto vedú, lebo zdá sa, že zo strany štátu, teda aspoň tej aktuálnej vládnej reprezentácie, tie tendencie nie sú alebo nie sú nejako viditeľné,“ zdôraznil.
Celú reláciu Zaostrené o tom, prečo nie je u nás povolená ani individuálna pastorácia, nájdete v našom archíve.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.