TopTip

Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duševné a duchovné potreby ľudí

Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duševné a duchovné potreby ľudí TK KBS

Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duševné a duchovné potreby ľudí. V relácii Rádia LUMEN Zaostrené to zdôraznil profesor Marek Šmid z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. Marián Sekerák z Vysokej školy Ambis v Prahe doplnil, že okrem toho by mal byť štát pre cirkvi partnerom spoločného dialógu o možnostiach pastorácie v dobe pandémie. Príkladom, že to ide, je susedná Česká republika, a to aj napriek tomu, že po duchovných službách je tam menší dopyt ako na Slovensku. 

Človek má okrem fyzických aj duchovné a duševné potreby. Diskusia o ich napĺňaní je preto podľa profesora ústavného práva Mareka Šmida na mieste aj vo vážnej pandemickej situácii. „Človek niečo očakáva, niečím sa trápi, má nejaké radosti a niečo mu to všetko pomáha zdolávať. Pre ľudí s náboženským presvedčením je to určite možnosť mať prejavovať svoju vieru,“ zdôraznil v relácii.
Dá sa predpokladať, že na Slovensku by v prípade povolenia verejných bohoslužieb prišlo do chrámov viac ľudí ako v Českej republike. To však podľa Mareka Šmida nie je prijateľný argument pre zachovanie úplného zákazu. Tvrdí, že cirkev by mohla ťažiť z doterajších skúseností s obmedzeniami pri bohoslužbách. „Vedia vytvoriť podmienky na to, aby stretanie nebolo nebezpečné,“ konštatoval.
Marián Sekerák dodal, že vyhovieť slovenským biskupom a sprístupniť verejné bohoslužby s obmedzeniami by malo byť záujmom aj premiéra Igora Matoviča, keďže sa sám považuje za veriaceho človeka. „Cirkvi potrebujú vidieť v štáte určitého partnera. A musia vidieť dialóg, alebo mal by sa viesť spoločný dialóg. A myslím si, že aj tieto aktivity a iniciatívy biskupov k tomuto vedú, lebo zdá sa, že zo strany štátu, teda aspoň tej aktuálnej vládnej reprezentácie, tie tendencie nie sú alebo nie sú nejako viditeľné,“ zdôraznil.
Celú reláciu Zaostrené o tom, prečo nie je u nás povolená ani individuálna pastorácia, nájdete v našom archíve.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.