Celková čiastka
Zostávajúci čas
Veľkú radosť prežíva rímskokatolícka menšina v sibírskej obci Belostok v Tomskej oblasti. Predminulý víkend sa tam konala posviacka nanovo postaveného miestneho katolíckeho kostola, ktorý v roku 2018 padol za obeť požiaru.
Ako informovala spravodajská služba „AsiaNews“ s odvolaním sa na webovú stránku „Sibir.Realii“, na posviacke sa zúčastnili nielen miestni katolíci, ale aj ich pravoslávni spoluobčania na znak solidarity a nádeje na lepšiu budúcnosť. Katolíci a pravoslávni spolupracovali na opätovnej výstavbe kostola.
Kostol je zasvätený svätému Antonovi Paduánskemu a jeho história objasňuje dramatický osud (poľských) katolíkov na Sibíri počas uplynulých 120 rokov.
Obec Belostok založili v roku 1898 deportovaní Poliaci so svojimi rodinami. Prvý katolícky kostol v Belostoku bol posvätený v roku 1908. Ďalší kostol bol postavený o päť rokov neskôr v susednej dedine.
Malú katolícku komunitu v sibírskej tajge tvorilo celkovo asi 1 000 katolíckych Poliakov a Lotyšov. Kňazi prichádzali z Tomska.
Katolíci v tomto regióne ťažko trpeli pod stalinskými represáliami a prenasledovaním. V roku 1931 sovietske úrady zatkli posledného kňaza, otca Juliana Gronského, ktorý bol odsúdený na desať rokov pobytu v pracovnom tábore. V roku 1938 aktivisti komunistickej strany spustošili kostol v Belostoku, ktorý bol neskôr využívaný ako sklad a boľševický „dom kultúry“.
V roku 1938 tajná služba NKVD uskutočnila takzvanú „Poľskú operáciu“: v priebehu niekoľkých dní zatkla takmer 40 000 sibírskych Poliakov a poslala ich do GULAG-u, čiže na takmer istú smrť.
Pre Belostok to znamenalo, že počas rokov stalinistických represií bolo zavraždených asi 90 percent mužských obyvateľov dediny. V súčasnosti žije v Belostoku už len 200 ľudí a len niekoľko starších ľudí sa stále hlási ku katolíckej viere.
V roku 1990 bol kostol v Belostoku vrátený Katolíckej cirkvi. V roku 1998 bol obnovený a následne vysvätený biskupom Josephom Werthom. V roku 2003 obec Belostok postavila pamätník na počesť miestnych obetí stalinizmu a vojny.
Na posviacke kostola sa zúčastnil aj poľský generálny konzul Krzysztof Sviderek. Ako dar priniesol reprodukciu Čiernej Madony z Čenstochovej. Posviacku vykonal novosibirský biskup Joseph Werth.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram