TopTip

Ekumenický pravoslávny patriarcha varoval pred jadrovou energiou

Ekumenický pravoslávny patriarcha varoval pred jadrovou energiou Ekumenický patriarcha Bartolomej s rímskym pápežom Františkom.

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej pripomenul katastrofu reaktora v ukrajinskom Černobyle z 26. apríla 1986. „Nikdy nesmieme zabudnúť na tragické následky nášho zlyhania“ a „musíme prevziať zodpovednosť za ľudské konanie“, varoval vo videposolstve k 35. výročiu Super-GAU. „Po druhé, musíme sa naučiť hovoriť Nie technológiách so škodlivými účinkami na Boží svätý a citlivý dar stvorenia,“ vyhlásil patriarcha v rámci Kyjevského bezpečnostného fóra.

Podľa slov čestnej hlavy svetového pravoslávia bolo v 50. a 60. rokoch využívanie jadrovej energie na mierové účely sľubnou nádejou pre ľudstvo. Mnohí v tom videli rozhodujúce riešenie pre svoje energetické potreby. Tento optimizmus však bránil odborníkom venovať pozornosť možným nebezpečenstvám spojeným s bezpečnostným systémom jadrových elektrární a zneškodňovaním rádioaktívneho odpadu. „Strašná černobyľská nehoda nám všetkým pripomenula, aký prenáhlený a nepremyslený bol takýto prístup a takéto očakávanie,“ uviedol Bartolomej.

26. apríla 1986 došlo v sovietskej jadrovej elektrárni Černobyľ k ničivej jadrovej katastrofe. Zatiaľ čo reaktor 4. bloku mal byť odstavený z dôvodu údržby a testovacích prác, došlo k technickej chybe. Reaktor explodoval. V dňoch po katastrofe vietor a dážď spôsobili pád rádioaktívnych izotopov na veľké časti Európy.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.