TopTip

Ekumenický patriarcha vyzval na mierovú koexistenciu cirkví na Ukrajine

Ekumenický patriarcha vyzval na mierovú koexistenciu cirkví na Ukrajine zdroj foto: pexels.com

Počas svojej návštevy v Kyjeve ekumenický patriarcha Bartolomej vyzval na spoločnú cestu rozhádané pravoslávne cirkvi na Ukrajine. Pozýva všetkých veriacich, biskupov a duchovných, ktorí nie sú v cirkevnom spoločenstve s Ekumenickým patriarchátom, a „z celého srdca ich vyzýva, aby prehodnotili svoj postoj a podporovali mierovú koexistenciu a vzájomné porozumenie medzi ľuďmi a pravoslávnymi kresťanmi v krajine,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré v nedeľu Konštantínopolský ekumenický patriarcha adresoval Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu.

V záujme zmierenia a tolerancie by rôzne pravoslávne cirkvi na Ukrajine mali zdieľať „lásku k identite“, zdôraznil Bartolomej v nadväznosti na slávenie božskej liturgie pred historickou Katedrálou svätej Sofie v ukrajinskej metropole, na ktorej sa zúčastnil aj bývalý prezident Petro Porošenko a poslanci parlamentu. Ako „materská cirkev“ je Ekumenický patriarchát „vždy pripravený načúvať problémom, rozptyľovať pochybnosti, zmierňovať obavy, s Božou milosťou uzdravovať zranenia všetkých našich detí, ale v rámci posvätnej cirkevnej Tradície“. Patriarcha zdôraznil, že sa teší z pokroku novozaloženej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ktorej napriek odporu Moskvy v roku 2019 udelil nezávislosť (autokefáliu).

Podľa portálu „risu.ua“ kyjevský metropolita Epifanij (Dumenko) ako hostiteľ a najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny vyzdvihol, že táto návšteva, ktorá sa začala v piatok, bola „historickým momentom“: Išlo vlastne o prvú návštevu ekumenického patriarchu v miestnej cirkvi po jej uznaní za „autokefálnu, zrelú a právne nezávislú dcérsku cirkev“. „Svojou modlitbou a požehnaním, touto sobornou liturgiou ekumenický patriarcha Bartolomej potvrdil a požehnal naše výdobytky a inšpiroval nás, aby sme náš vlastný život budovali nezávisle,“ uviedol Epifanij, ktorý zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, že na bohoslužbe sa nezúčastnili nijakí zástupcovia Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu.

V Kyjeve ako doma

Ekumenický patriarcha priletel v piatok večer na kyjevské letisko, kde ho privítal premiér Denys Šmyhal a metropolita Epifanij (Dumenko). Nasledovalo prijatie u prezidenta Volodymyra Zelenského, na ktorom sa podľa správy prezidentskej kancelárie diskutovalo o ďalších krokoch pre úzku spoluprácu medzi Ukrajinou a Ekumenickým patriarchátom. Zelenskyj mal poznamenať, že „agresor“ v konflikte o východnú Ukrajinu nasadzuje náboženstvo ako „hybridnú zbraň“.

V sobotu predpoludním nasledovalo prijatie Bartolomeja vrcholnou hierarchiou Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny vedenej prímasom Epifanijom (Dumenkom), ktorú Moskva považuje za schizmatickú. Po položení kvetov pri Spomienkovom múre na padlých obrancov Ukrajiny a pri Pamätníku obetiam hladomoru v rokoch 1932/33 ekumenický patriarcha spoločne s metropolitom Epifanijom viedol doxológiu v gréčtine a ukrajinčine v Katedrále svätého archanjela Michala v Kyjeve. Bartolomej poukázal na „stáročné vzťahy“ medzi Ukrajinou a Ekumenickým patriarchátom a vyhlásil, že v Kyjeve sa cíti ako doma.

V sobotu bolo na programe návštevy aj stretnutie s bývalým ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom, ktorého patriarcha osobne pozná od svojej návštevy na Ukrajine v júli 2008. Bývalá hlava štátu ocenila Bartolomejovo udelenie nezávislosti (Tomos) Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny ako „veľkú službu pre ukrajinský ľud“. Program patriarchovej návštevy obsahoval aj stretnutie s predsedom parlamentu Dmytrom Razumkovom, po ktorom nasledovala večera na Gréckom veľvyslanectve za prítomnosti veľvyslanca Cypru, ako aj záverečná večiereň v historickom Chráme svätého Andreja.

Návšteva s napätím

Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu sa dôrazne vyslovila v prípravnom štádiu proti Bartolomejovej návšteve. Neskrývala obavu z vyostrenia náboženského napätia v krajine a odlákania svojich cirkevných obcí. Vyhlásila, že protiakcie nemajú jej požehnanie, avšak zároveň výslovne podporila uskutočnenie modlitbového stretnutia laickej organizácie „Mariane“ v sobotu pred budovou ukrajinského parlamentu. Na tomto podujatí, na ktorom sa požadovala „náprava“ odštiepenia vykonaného Konštantínopolskou cirkvou, sa podľa udania cirkvi lojálnej Moskve zúčastnilo 10-tisíc ľudí, zatiaľ čo kyjevská polícia hovorila o približne 1 500 účastníkoch.

Aby sa čo najviac predišlo rušeniu Bartolomejovej návštevy, v prípravnom štádiu bol presný harmonogram jeho štvordňového pobytu v Kyjeve, s výnimkou nedeľnej božskej liturgie, udržiavaný v tajnosti.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.