Celková čiastka
Zostávajúci čas
Počas svojej návštevy v Kyjeve ekumenický patriarcha Bartolomej vyzval na spoločnú cestu rozhádané pravoslávne cirkvi na Ukrajine. Pozýva všetkých veriacich, biskupov a duchovných, ktorí nie sú v cirkevnom spoločenstve s Ekumenickým patriarchátom, a „z celého srdca ich vyzýva, aby prehodnotili svoj postoj a podporovali mierovú koexistenciu a vzájomné porozumenie medzi ľuďmi a pravoslávnymi kresťanmi v krajine,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré v nedeľu Konštantínopolský ekumenický patriarcha adresoval Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu.
V záujme zmierenia a tolerancie by rôzne pravoslávne cirkvi na Ukrajine mali zdieľať „lásku k identite“, zdôraznil Bartolomej v nadväznosti na slávenie božskej liturgie pred historickou Katedrálou svätej Sofie v ukrajinskej metropole, na ktorej sa zúčastnil aj bývalý prezident Petro Porošenko a poslanci parlamentu. Ako „materská cirkev“ je Ekumenický patriarchát „vždy pripravený načúvať problémom, rozptyľovať pochybnosti, zmierňovať obavy, s Božou milosťou uzdravovať zranenia všetkých našich detí, ale v rámci posvätnej cirkevnej Tradície“. Patriarcha zdôraznil, že sa teší z pokroku novozaloženej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ktorej napriek odporu Moskvy v roku 2019 udelil nezávislosť (autokefáliu).
Podľa portálu „risu.ua“ kyjevský metropolita Epifanij (Dumenko) ako hostiteľ a najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny vyzdvihol, že táto návšteva, ktorá sa začala v piatok, bola „historickým momentom“: Išlo vlastne o prvú návštevu ekumenického patriarchu v miestnej cirkvi po jej uznaní za „autokefálnu, zrelú a právne nezávislú dcérsku cirkev“. „Svojou modlitbou a požehnaním, touto sobornou liturgiou ekumenický patriarcha Bartolomej potvrdil a požehnal naše výdobytky a inšpiroval nás, aby sme náš vlastný život budovali nezávisle,“ uviedol Epifanij, ktorý zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, že na bohoslužbe sa nezúčastnili nijakí zástupcovia Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu.
V Kyjeve ako doma
Ekumenický patriarcha priletel v piatok večer na kyjevské letisko, kde ho privítal premiér Denys Šmyhal a metropolita Epifanij (Dumenko). Nasledovalo prijatie u prezidenta Volodymyra Zelenského, na ktorom sa podľa správy prezidentskej kancelárie diskutovalo o ďalších krokoch pre úzku spoluprácu medzi Ukrajinou a Ekumenickým patriarchátom. Zelenskyj mal poznamenať, že „agresor“ v konflikte o východnú Ukrajinu nasadzuje náboženstvo ako „hybridnú zbraň“.
V sobotu predpoludním nasledovalo prijatie Bartolomeja vrcholnou hierarchiou Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny vedenej prímasom Epifanijom (Dumenkom), ktorú Moskva považuje za schizmatickú. Po položení kvetov pri Spomienkovom múre na padlých obrancov Ukrajiny a pri Pamätníku obetiam hladomoru v rokoch 1932/33 ekumenický patriarcha spoločne s metropolitom Epifanijom viedol doxológiu v gréčtine a ukrajinčine v Katedrále svätého archanjela Michala v Kyjeve. Bartolomej poukázal na „stáročné vzťahy“ medzi Ukrajinou a Ekumenickým patriarchátom a vyhlásil, že v Kyjeve sa cíti ako doma.
V sobotu bolo na programe návštevy aj stretnutie s bývalým ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom, ktorého patriarcha osobne pozná od svojej návštevy na Ukrajine v júli 2008. Bývalá hlava štátu ocenila Bartolomejovo udelenie nezávislosti (Tomos) Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny ako „veľkú službu pre ukrajinský ľud“. Program patriarchovej návštevy obsahoval aj stretnutie s predsedom parlamentu Dmytrom Razumkovom, po ktorom nasledovala večera na Gréckom veľvyslanectve za prítomnosti veľvyslanca Cypru, ako aj záverečná večiereň v historickom Chráme svätého Andreja.
Návšteva s napätím
Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu sa dôrazne vyslovila v prípravnom štádiu proti Bartolomejovej návšteve. Neskrývala obavu z vyostrenia náboženského napätia v krajine a odlákania svojich cirkevných obcí. Vyhlásila, že protiakcie nemajú jej požehnanie, avšak zároveň výslovne podporila uskutočnenie modlitbového stretnutia laickej organizácie „Mariane“ v sobotu pred budovou ukrajinského parlamentu. Na tomto podujatí, na ktorom sa požadovala „náprava“ odštiepenia vykonaného Konštantínopolskou cirkvou, sa podľa udania cirkvi lojálnej Moskve zúčastnilo 10-tisíc ľudí, zatiaľ čo kyjevská polícia hovorila o približne 1 500 účastníkoch.
Aby sa čo najviac predišlo rušeniu Bartolomejovej návštevy, v prípravnom štádiu bol presný harmonogram jeho štvordňového pobytu v Kyjeve, s výnimkou nedeľnej božskej liturgie, udržiavaný v tajnosti.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram