TopTip

Ekumenický patriarcha navštívi Kubu

Ekumenický patriarcha navštívi Kubu zdroj foto: pexels.com

Ekumenický patriarcha Bartolomej navštívi Kubu. Podľa informačného portálu „orthodox-times“ sa má cesta konštantínopolského patriarchu po tomto štáte v Karibskom mori konať v prvý novembrový týždeň, bezprostredne po návšteve v USA.

Pred niekoľkými dňami prijal Bartolomej v istanbulskom Fanare kubánskeho veľvyslanca v Turecku Luisa Alberta Amorosa Nuneza. Veľvyslanec priniesol pozvanie od kubánskeho prezidenta Miguela Maria Diaz-Canela Bermudeza, ktoré patriarcha prijal.

Bude to druhá oficiálna návšteva ekumenického patriarchu na Kube. V januári 2004 bol Bartolomej prvýkrát na pozvanie vtedajšieho kubánskeho prezidenta Fidela Castra ako vrcholový cirkevný predstaviteľ v krajine. V hlavnom meste Havane posvätil v Castrovej prítomnosti novopostavený pravoslávny chrám svätého Mikuláša.

Patriarcha Bartolomej navštívi od 23. októbra do 3. novembra USA. Zastávkami jeho cesty budú Washington, Pittsburgh, Chicago a New York. V New Yorku patriarcha posvätí novú budovu gréckeho pravoslávneho chrámu svätého Mikuláša, ktorá bola zničená pri teroristických útokoch 11. septembra 2001. O programe návštevy na Kube nebolo zatiaľ nič zverejnené.

Presné informácie o počte pravoslávnych veriacich na Kube neexistujú. Odhady hovoria o dobrých 15 000 pravoslávnych, z ktorých prevažná väčšina sa hlási k Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Skutočnosť, že patriarcha Bartolomej by mal počas svojej nadchádzajúcej návštevy USA a Kuby diplomaticky sprostredkovať medzi týmito dvoma štátmi, nebola oficiálne naznačená, je to však zrejmé. Vzťahy medzi USA a Kubou sa v ostatnej dobe opäť dramaticky zhoršili.

Minulý týždeň sa na Kube konali najväčšie demonštrácie za posledné desaťročia. Mnoho ľudí vyšlo do ulíc, aby protestovali proti socialistickej vláde prezidenta Miguela Diaz-Canela. Desiatky ľudí boli zatknuté alebo boli nahlásené ako nezvestné. Podľa organizácií za ľudské práva boli zablokované internetové pripojenia a sociálne siete, aby nebolo možné šíriť ďalšie obrázky o policajnom násilí a protestoch.

Protesty sú namierené proti katastrofálnej situácii v zásobovaní ostrovného štátu, proti vysokým cenám potravín a nedostatku liekov. Oponenti vlády okrem toho požadujú demokratické otvorenie systému. Kubánski biskupi tiež vyzvali na mierový dialóg medzi úradmi, vládou a demonštrantmi. V uplynulú nedeľu aj pápež František vyzval na mierový dialóg v tomto karibskom štáte.

Zdroj: kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.