TopTip

Egypt: Zákon o postavení kresťanov je v cieľovej rovinke

Egypt: Zákon o postavení kresťanov je v cieľovej rovinke zdroj foto: pexels.com

Desaťročia očakávaný nový zákon o osobnom postavení egyptských kresťanov by mohol byť prijatý ešte v januári. Egyptský parlament sa zíde na svojom ďalšom plenárnom zasadnutí 23. januára a podľa vatikánskej tlačovej služby Fides práve tento zákon je na programe dňa. Kresťania od neho očakávajú výrazné zlepšenia. Do textu zákona prispeli aj predstavitelia rôznych kresťanských konfesií v Egypte.

Práce sa začali už v roku 2014 a tak dlho to trvalo aj preto, lebo v záležitostiach ako manželská odluka a rozvod existujú aj v cirkvách odlišné zvyklosti a predpisy, ktoré bolo potrebné najskôr zosúladiť. Návrh nového právneho textu, ktorý napokon po vzájomnej dohode vypracovali predstavitelia cirkví a cirkevných spoločenstiev, bol odovzdaný vládnym orgánom v októbri 2020.

Kresťania v Egypte majú formálne rovnaké práva ako moslimovia, ale fakticky sú znevýhodnení vo verejnom živote. Kresťania sú napríklad sotva zastúpení v politickom vedení krajiny. Občianske, rodinné a dedičské právo vo veľkej miere vychádza z islamského práva šaría.

Najväčšou kresťanskou cirkvou v Egypte je s odstupom Koptská ortodoxná cirkev. Informácie o počte jej členov kolíšu medzi 8 až 12 miliónmi, reálnejší sa javí ten nižší počet. Druhou najväčšou cirkvou v krajine je Grécko-ortodoxná cirkev (Alexandrijský patriarchát) s až 200 000 veriacimi. Koptská katolícka cirkev má do 170 000 veriacich. Okrem toho je v krajine vraj až 15 000 arménskych apoštolských kresťanov a niekoľko stoviek sýrskych pravoslávnych. Odhaduje sa tiež, že v krajine je až 100 000 protestantov. Počet rímskokatolíkov je 20 000.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.