TopTip

Dve metropolitné katedrály na Slovensku sa dočkali špeciálnej knihy

Dve metropolitné katedrály na Slovensku sa dočkali špeciálnej knihy TK KBS

Dve metropolitné katedrály na Slovensku sa dočkali špeciálnej knihy, ktorá ich predstavuje zvláštnym pohľadom. V košickom Dóme sv. Alžbety uviedli do života unikátnu obrazovú a textovú publikáciu Metropolitné katedrály. Na Slovensku ich máme dve a vďaka tejto knihe môže čitateľ vidieť detaily bratislavskej a košickej katedrály, ktoré nie je možné zachytiť ľudským okom. Téma i spôsob spracovania a kvalita prevedenia robia z publikácie Metropolitné katedrály zberateľský unikát. Vyšla v náklade 300 kusov a fotografie Jána Dermeka doplnili textom autorky Katarína Nádaská a Mária Novotná. „Zadaním textu bolo aj to, aby sme vytvorili ľahký text, ale zadaním bolo aj to, aby sme vystihli duchovný rozmer. Mňa to trošku premostilo k výroku pápeža Benedikta XVI., že sakrálne umenie, kresťanská kultúra, pokiaľ je jej dávaná vitalita skrz živú vieru, tak nikdy sa nestane minulosťou. A to v prípade oboch metropolitných katedrál určite platí. Sú miestami živej liturgie, miestami kde sa ľudia stretávajú s Bohom a sami navzájom,“ hovorí Katarína Nádaská.

Publikáciu do života uviedol arcibiskup Bernard Bober. Podľa jeho slov Košice aj Bratislava sú právom hrdé na svoj ekatedrály. Nová kniha ich však ukazuje v novom svetle. „Tu sa snúbi viera, umenie a veda, pretože táto kniha použila najnovšiu vedu, ktorá v tejto oblasti zobrazovania bola využitá. To svetlo poznania, aj Božieho poznania, s umením, ktoré je tu v artefaktoch, a potom aj veda, ktorú spomínam, nám odhalí to, čo práve naše oči nedokážu naozaj odhaliť. Ďakujem pekne, že ste to tak skĺbili, históriu so súčasnosťou. A okrem toho, že ste zobrali do svojho projektu obidve metropolitné katedrály a že ste ich takto zviditeľnili,“ povedal Bernard Bober, košický arcibiskup.
Publikáciu Metropolitné katedrály dostal do daru aj pápež František počas audiencie v rámci nedávnej ďakovnej púte Slovákov za návštevu Svätého Otca na Slovenku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison pour terrain étroit avec terrasse couverte.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.