TopTip

Dôstojný pohreb je právom každého človeka

Dôstojný pohreb je právom každého človeka zdroj foto: pexels.com

Ukrajinskí duchovní požadujú lepšie možnosti na pochovávanie civilistov a vojakov zabitých vo vojne. Medzinárodné právo stanovuje pre núdzové situácie humanitárne koridory; musia však existovať aj koridory pre pochovávanie mŕtvych, povedal v utorok ukrajinský kňaz Mychajlo Melnykaus pre taliansku tlačovú agentúru SIR. Melnykaus, gréckokatolícky kňaz v eparchii Kamianec-Podilskyi na západe Ukrajiny, vyjadril obavu, že vysoký počet nepochovaných tiel by mohol vyvolať epidémie.

„Len v meste Mariupoľ je viac ako 2000 mŕtvych, ale aj mestá neďaleko Kyjeva, ako je Irpin a Buča, sú obkľúčené ruskými vojakmi, ktorí nám nedovoľujú telá zbierať a pochovávať,“ vysvetlil kňaz. Spolu s ďalšími kňazmi viedol rokovania s ruskými vojakmi. Nakoniec mohli pochovať 63 zabitých civilistov. Právo na dôstojný pohreb platí pre každého, aj pre ruských vojakov, pokračoval Ukrajinec. Je to právo, ktoré patrí k ľudskému bytiu.

Informácie o počte mŕtvych vo vojne na Ukrajine sa veľmi líšia. Mnohé sa nedajú skontrolovať nezávisle a rýchlo. Podľa ukrajinských úradov len v meste Mariupoľ na juhovýchode krajiny zahynulo takmer 2200 ľudí. Z krajiny utiekli už takmer tri milióny ľudí, informuje UNHCR.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.