TopTip

Dokumentárny film o Matke Róze Vůjtěchovej

Dokumentárny film o Matke Róze Vůjtěchovej TK KBS

Na televízne obrazovky prichádza nový dokumentárny film o Matke Róze Vůjtěchovej, zakladateľke sestier Tešiteliek. Film je v češtine voľne dostupný aj na internete. Kongregácia sestier Tešiteliek Božského srdca Ježišovho je kontemplatívno-činná rehoľa, ktorej poslaním je tešiť trpiaceho Spasiteľa v jeho smrteľnej úzkosti na Olivovej hore, na kríži a v jeho opustenosti vo Svätostánku. Špecifickou formou vonkajšej činnosti je starostlivosť o chorých a opustených. Na Slovensku sestry pôsobia v troch mestách. Svoje domy majú aj v Českej republike a v Argentíne. 

 

Dokumentárny film o ctihodnej Matke Róze Vůjtěchovej vznikol minulý rok. Podľa provinciálnej predstavenej sestry Damiány Oravcovej chcú aj takto ľuďom viac priblížiť život svojej zakladateľky. „Vytvorili sme spolu s pánom Šilhárom dokumentárny film o živote Matky Rózy Vůjtěchovej. V septembri bol v českej verzii a v decembri sme ho predabovali do slovenskej verzie. Vznikal tri mesiace.“

Proces blahorečenia Matky Rózy začal v novembri 2019 na diecéznej úrovni. Sestra Damiána Oravcová objasňuje, že myšlienka na blahorečenie ich zakladateľky vznikla hneď po jej smrti v roku 1945. Politická situácia to ale nedovolila. „V roku 2014 bola adresovaná brnianskemu biskupovi Vojtěchovi Cikrlemu žiadosť o zahájenie beatifikačného procesu. V roku 2017 sme obdržali nihil obstat z Kongregácie pre kauzy svätých. Devätnásteho novembra 2019 bola slávnostne otvorená diecézna fáza,“ povedala pre rádio LUMEN sestra Damiána.


Provinciálna predstavená Tešiteliek približuje, že ich zakladateľka Matka Róza pôvodne vstúpila do kláštora boromejok v Prahe. Túžila však po prísnejšom živote v pokání a chcela sa úplne zasvätiť Božskému Srdcu Ježišovmu. „Na konci druhej svetovej vojny, keď sa približoval front, sestry boli vo veľkom nebezpečenstve. Vtedy Matka Róza ponúkla Bohu svoj život za záchranu sestier. Pán zrejme jej obetu prijal,“ zdôraznila.


Sestry Tešiteľky pôsobia na Slovensku v troch komunitách – v Bratislave, v Kežmarku a v Bytči.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.