TopTip

Dokument z Abú Zabí je medzináboženským míľnikom

Dokument z Abú Zabí je medzináboženským míľnikom zdroj foto: pexels.com

„Chceme dôstojný život pre každého jednotlivca i pre všetkých, s horizontom nádeje - a dokument z Abú Zabí nám môže slúžiť ako návod.“

Toto zdôraznil kuriálny kardinál Michael Czerny, dočasný vedúci vatikánskeho „Dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju“, pri príležitosti tretieho výročia „Dokumentu o bratstve všetkých ľudí“, ktorý predstavili pápež František a veľký imám sunnitského Al-Azharu Ahmed al-Tajjíb 4. februára 2019 v hlavnom meste Spojených arabských emirátov.

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas (štvrtok) kardinál Czerny upozornil, že tento dokument nie je len medzináboženským míľnikom, ale má aj sociálne, ekonomické a politické ambície. „Názov nášho dikastéria je istým spôsobom prekladom ‚ľudského bratstva‘“, povedal kardinál: „To znamená, že sa zaoberáme všetkými týmito sociálnymi, ekonomickými či politickými faktormi, ktoré zohrávajú rolu aj v tomto dokumente.“

Podľa Czerného snaha o bratstvo musí mať následky, napríklad v zaobchádzaní s migrantmi a utečencami. Migrácia ľudí nie je novým fenoménom. „Dnes sa o nej dozvedáme viac, aj prostredníctvom médií, a možno aj vďaka tomu si viac uvedomujeme, že každý z nás môže urobiť niečo pre prijatie týchto bratov a sestier,“ povedal kuriálny kardinál. Podľa Czerného je škoda, že rétorika a ideológia tak silno ovládli migráciu, pretože „migrácia je príležitosťou, aby sme rástli ako osoby i ako ľud“.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bungalow moderno per terreno stretto.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.