TopTip

Dobrovoľníci odchádzajú na rok na misie

Dobrovoľníci odchádzajú na rok na misie TK KBS

V kostole svätých Cyrila a Metoda v Poprade odslúžili svätú omšu spojenú so slávnosťou odovzdávania misijných krížov. Prijali ich dobrovoľníci, ktorí sa rozhodli odísť na misie do rôznych krajín. Väčšinou cestujú do Afriky, do Indie a na Srí Lanku. 

Misijní dobrovoľníci sa na pôsobenie v cudzej krajine chystali počas jedného školského roka. Vysvetľuje kňaz, salezián Pavol Nizner. „Vždy bola súčasťou aj duchovná obnova a potom získanie zručností potrebných pre prácu na misiách. Príprava bola aj psychologická, ako predísť vyčerpaniu, ako sa správať, ako pochopiť miestne zvyky, ako dobre vychádzať, ako neuraziť, čo to znamená robiť niečo dobrovoľne a nezištne.“
Ako vlastne prebieha ročný pobyt v cudzej krajine pre dobrovoľníka misionára. „Privíta ho miestna komunita a snaží sa zapadnúť. Nie je poslaný, aby bol nejakým hrdinom alebo niečo menil. Aby pochopil ľudí, aby im načúval a v  takých drobných službách lásky, aby dával najavo aj Božiu dobrotu,“ povedal. 

„Som veľmi vďačná za to, že som bola obklopovaná veľmi dobrými ľuďmi a také pekné veci ma postihli v živote. Aj z takej vďačnosti, aj sa podeliť o to s inými,“ hovorí Saška z Humenného, ktorú čaká India. „Sen, ísť na misiu som mal možno už od strednej školy alebo aj skôr. Ako sa aj v Biblii hovorí, že zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte. Tak v takom hesle chcem ísť pomôcť aj ja druhým ľuďom,“ Juraj z Nemešian, smerujúci na Srí Lanku.
Zmyslom misionárskej myšlienky nemusí byť vždy len obracanie ľudí na vieru. „Z nášho pohľadu nejde o úspešnosť toho, že ako ten mladý človek zapôsobí a koľko tých ľudí strhne alebo obráti. Skôr ide o jeho hlbokú skúsenosť a že sa učíme aj citlivosti voči tým, ktorí majú menej, menej dostali, ale tiež nás môžu obohatiť niečím iným, napríklad aj duchovným darom alebo aj osobnou pozornosťou,“ dodal Pavol Nizner.
Prijímajúca krajina, stredisko alebo komunita sa stará a financuje ročné ubytovanie a stravu pre dobrovoľníka - misionára.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.