TopTip

Dobrota stvorenia

Dobrota stvorenia

V správe o stvorení sveta Sväté písmo podhaľuje, ako Boh hodnotí svet, ktorý stvoril: „A Boh videl, že je to dobré“ (Gn 1, 10n). Boh ako nejaký umelec vytvorí majstrovské dielo; pozorne preskúma svoj výtvor a teší sa z neho. Otec kontempluje svet a v jeho vzhľade rozpoznáva tvár Syna – prvorodeného zo všetkého stvorenia, skrze ktorého a pre ktorého bolo všetko stvorené (porov. Kol 1, 15n). Kristova tvár sa vyjavuje čoraz zreteľnejšie v priebehu dejín – až po vtelenie Božieho Syna a jeho druhý príchod v sláve. Stvorenie je viditeľnou ikonou neviditeľného Boha. Počas dejín je toto stvorenie premieňané mocou Svätého Ducha na „nové stvorenie“, ktoré je predobrazené v oslávenom tele vzkrieseného Krista. 

Kontemplácia – hlbší pohľad na svet, ku ktorému nás Boh povoláva – nás učí, aby sme okolitý svet vnímali nielen ako hmotnú vec, či ako niečo užitočné  a príjemné pre naše egá, ale ako sféru pôsobenia osobného Boha, ktorý je odlišný od nás a od sveta. Slová modlitby z obradu Veľkého požehnania vody nám poskytujú úžasný príklad kresťanského pohľadu na svet:  

Slnko ťa chváli; mesiac ťa oslavuje; hviezdy ťa prosia; svetlo ťa poslúcha; hlbiny sa pred tebou trasú; pramene ti slúžia. Ty si rozprestrel nebesia ako nejaký stan; ty si ustanovil zem na vodách; ty si ohradil more pieskom. Vylial si vzduch, aby živé bytosti mohli dýchať... (Trebník, Obrad Veľkého požehnania vody na sviatok Bohozjavenia, Tretia modlitba)

Konteplácia sveta vo svetle skúsenosti s osobným Bohom, ktorý jediný je dobrý (porov. Lk 18, 19), poskytuje základ pre tvrdenie o dobrote sveta, matérie i celého stvorenia. „Svet je dobrý a celý jeho obsah je považovaný za múdro a šikovne usporiadaný“ (Gregor Nysský, Veľká katechéza 1: PG 45, 16). Vo Svätom písme je raj obrazom pre Boží plán so svetom (porov. Gn 2). Realizácia tohto plánu závisí od spolupráce človeka s Bohom. Raj je Božím darom, ale v tom istom čase je povolaním človeka.

Svet, ktorý je Bohom zamýšľaný ako raj, je Božím darom človeku a sférou nášho vzťahu s Bohom, s ostatnými a s prírodou. Z tohto dôvodu ľudia nemôžu zaujať konzumný postoj k svetu, k svetu naplnenému láskou a pozornosťou Darcu. Kresťanský postoj k svetu spočíva v tom, že ho vnímame ako Boží dar. Kresťania, ktorí rastú vo viere, stúpajú vo svojom chápaní od darov k osobe Darcu. Pohľad na svet ako na Boží dar umožňuje človeku vyhnúť sa dvom extrémom: znižovaniu jeho hodnoty (v skutočnosti svet je Božím stvorením), alebo jeho absolutizácii (v skutočnosti svet nie je Bohom).

Zdroj: Christ - our Pascha

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.