TopTip

Do skaly vytesané kostoly v etiópskej Lalibele ohrozuje vojna

Do skaly vytesané kostoly v etiópskej Lalibele ohrozuje vojna zdroj foto: pexels.com

Do skaly vytesané kostoly v Lalibele, ktoré v mierových časoch počas veľkonočných sviatkov prilákali desaťtisíce ortodoxných pútnikov, vážne ohrozuje pokračujúca vojna v krajine. Upozornil na to etiópsky arcibiskup Abune Ermias.

Pandémia koronavírusu, ale predovšetkým vojna medzi etiópskou vládou a tigrajskými povstalcami, vážne zasiahla chrámy vytesané do skál, ktoré sú od roku 1978 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, a tiež neďaleké mesto. Obe sú hlavnou etiópskou turistickou atrakciou, od ktorej závisia príjmy regiónu, uviedol biskup etiópskej ortodoxnej cirkvi.

Jedenásť skalných chrámov v Lalibele sa nachádza asi 600 kilometrov od hlavného mesta Addis Abeba a patrí medzi najväčšie turistické atrakcie Etiópie. Pred vypuknutím vojny prichádzali na Veľkú noc do tohto horského regiónu na severe Etiópie desaťtisíce turistov a ortodoxných veriacich. Vlani v auguste sväté mesto dobyli jednotky Tigrajského ľudového oslobodzovacieho frontu. UNESCO následne poukázalo na ohrozenie chrámov a obyvateľov mestečka Lalibela.

Toto duchovné miesto bolo postavené koncom 12. storočia z iniciatívy kráľa Lalibelu, ktorý chcel vytvoriť „Nový Jeruzalem“ v Afrike po tom, čo moslimské výboje ukončili kresťanské púte do Svätej zeme. Lalibela je dodnes baštou etiópskeho kresťanstva.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.