TopTip

Z domova
Do seminára vstupujú chlapci v mladom veku len zriedkavo

Do seminára vstupujú chlapci v mladom veku len zriedkavo

V minulosti nastupovali do seminára mladí chlapci po maturite alebo po skončení základnej vojenskej služby. Dnes je to podľa špirituála Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre Miroslava Haferu zriedkavejšie. Ako povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, častejšie sa stáva, že prídu chlapci, ktorí študovali už niekoľko rokov na inej vysokej škole alebo sú absolventi nejakej vysokej školy. Mnohí so skúsenosťou zo zamestnania. “Teda niečo už vo svojom živote zažili a sú zrelší či vyspelejší, čo je veľakrát prínosom,” konštatoval.

Problémy a ťažkosti so začiatkom kňazského pôsobenia sú podľa Miroslava Haferu rôznorodé a záleží to od osobnosti, charakteru či povahy novokňaza. “Snáď tá najľahšia ťažkosť je prekonať prvotnú trému a s tým spojený stres. To všetko odíde po pár dňoch či týždňoch,” povedal špirituál z nitrianskeho seminára.

Väčšie ťažkosti sú podľa neho vtedy, keď sa novokňaz stretne s nepochopením, alebo ľahostajnosťou k službe, ktorú ponúka. “Mám na mysli zvlášť vyučovanie náboženstva, ktoré sa stáva čoraz ťažšie alebo príprava k sviatostiam, ktorá je zo strany žiadateľov veľakrát formálna a bezduchá. Pokiaľ novokňaz očakáva, že bude v kontakte len s ľuďmi živej viery, môže sa sklamať, či znechutiť,” zdôraznil s tým, že v minulosti kňazi viac katechizovali, dnes sa očakáva, aby viac evanjelizovali, teda oslovili tých, ktorí sú síce pokrstení, ale stratili svoju vieru. Dôležité podľa neho je, aby týchto „pokrstených neveriacich“ oslovili radostnou zvesťou Evanjelia, ako o tom píše pápež František vo svojej exhortácii Evangelium Gaudii. “Myslím, že v tomto smere zohráva veľkú úlohu príprava v seminári,” povedal.

Novokňaz sa podľa špirituála Miroslava Haferu musí venovať svojmu duchovnému životu. Často sa naplno venuje pastorácii a nezostane mu čas na osobnú modlitbu. “Je to veľké nebezpečenstvo pre novokňaza. V seminári si zvykol na program, ktorý ho podržal, no v pastorácii je to na ňom, aby nezabudol na svoj duchovný život,” povedal. Takisto je dôležité, aby počas seminára bohoslovec žil hlboký duchovný život a stretol sa so živým Kristom, ktorému hodlá zasvätiť svoj život. “Potom v pastorácii si nájde čas aj na osobnú modlitbu,” dodal.

Miroslav Hafera bol za kňaza vysvätený v sobotu 21. júna 1997 na Kysuciach v obci Zborov nad Bystricou. “Pretože nás bolo vtedy veľa v ročníku, boli sme rozdelení na dve skupiny. Jedna skupina mala vysviacku v Nitre 14. júna a druhá skupina 21. júna na Kysuciach,” povedal. Pri slávnostnej svätej omši prijal kňazské svätenie vkladaním rúk kardinála Jána Chryzostoma Korca. Rozhovor s ním prinášame pri príležitosti tradičných júnových kňazských a diakonských vysviacok.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie nášho dieťaťa v brušku, som v 4.mesiaci tehotenstva, za trpezlivosť pri výchove 3. ročného dieťaťa a za živú vieru pre manžela Martina. Viktória
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.