TopTip

Do dôchodku odchádza biskup Arábie

Do dôchodku odchádza biskup Arábie zdroj foto: pexels.com

„Chcem byť budovateľom mostov.“ Toto povedal po svojej biskupskej vysviacke v roku 2004 kapucínsky páter Paul Hinder. V tej dobe sa stal pomocným biskupom Apoštolského vikariátu Arábie, čiže Arabského polostrova, ktorý je najväčším katolíckym cirkevným obvodom na svete.

Odvtedy si biskup Hinder získal povesť rozvážneho a vyrovnaného pastiera katolíckej menšiny v islamských krajinách. V apríli tohto roka tento švajčiarsky rehoľník oslávil svoje 80. narodeniny. Akurát na začiatku islamského sviatku k ukončeniu Ramadánu Vatikán oznámil Hinderov odchod do dôchodku.

V roku 1962 vstúpil Hinder do kapucínskej rehole, ktorej od roku 1889 je zverené blaho kresťanov v Arábii. Teológiu študoval v Solothurne, získal doktorát a spočiatku pôsobil v pastorácii a výchove novicov svojej rehole. Najskôr bol oblastným predstaveným nemecko-švajčiarskych kapucínov, potom provinciálom švajčiarskych kapucínov, a neskôr do jeho rezortu v generálnej rade rehole pripadol aj Blízky východ.

Pápež Ján Pavol II. vymenoval 61-ročného Hindera za pomocného biskupa Arábie a neskôr za apoštolského vikára pre Arábiu a Jemen so sídlom v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch (SAE). Keď Hinder nastupoval do úradu, vikariát zahŕňal šesť krajín: Saudskú Arábiu, Bahrajn, SAE, Omán, Katar a Jemen. Na približne 3,1 miliónoch štvorcových kilometrov jeho administratívneho obvodu žilo 1,3 milióna katolíkov. Takmer všetci sú cudzinci, islam je štátnym náboženstvom. Hinderovi veriaci sú hosťujúci pracovníci. Pochádzajú z Indie, Filipín, ale aj z Iraku a Libanonu.

Medzičasom sa počet katolíkov viac ako zdvojnásobil na 3,5 milióna; vzrástol aj počet kňazov v pastorácii. Pápež František navštívil tento región prvýkrát v roku 2019. V Abú Zabí pribudla nunciatúra, nové kostoly a farnosti vrátane mariánskej katedrály v Bahrajne, ktorá bola slávnostne otvorená v decembri 2021. Tá už však nepatrí do Hinderovej spádovej oblasti. Toto územie v roku 2011 pápež Benedikt XVI. rozdelil na severný a južný vikariát. Biskup Camillo Ballin prevzal severnú časť s Kuvajtom, Bahrajnom, Saudskou Arábiou a Katarom. Keď v apríli 2020 Ballin zomrel, Hinder prechodne prevzal správu Severnej Arábie.

Politická realita ani samospráva nie sú na tomto širokom území homogénne. Napríklad v Saudskej Arábii, kde sa nachádza najposvätnejšie miesto islamu, je zakázaná výstavba kostolov a verejná prezentácia neislamských náboženstiev. Tamojšia situácia je podľa internetovej stránky vikariátu „podobná situácii v ranokresťanských komunitách“. Na druhej strane v Emirátoch si kresťania užívajú relatívnu slobodu. Aj tu však tolerancia má svoje hranice. Napríklad misie medzi moslimami sú prísne zakázané.

Hinder nastúpil do funkcie v ťažkých časoch. Útoky z 11. septembra 2001 zhoršili vzťahy medzi Západom a islamským svetom. Hinder opakovane zdôrazňoval duchovnú blízkosť islamu a kresťanstva. Ochrana ľudského života a rodiny, prekonávanie chudoby a oddanosť spravodlivosti a mieru sú styčnými bodmi.

Hinder rád nadstavuje zrkadlo tým na Západe, ktorí sa boja islamu. Jeho téza: Tí, ktorí si nie sú istí svojou vlastnou náboženskou praxou, sú rýchlejšie zneistení cudzím náboženstvom. V tejto súvislosti kritizoval švajčiarsky zákaz minaretov a zdôraznil, že neexistuje dialóg medzi kresťanmi a moslimami.

Pred piatimi rokmi Hinder ponúkol pápežovi rezignáciu z dôvodu veku. František teraz vymenoval za jeho nástupcu 63-ročného pomocného milánskeho biskupa Paola Martinelliho. Aj on je kapucín. Okrem pastoračnej starostlivosti o migrujúcich pracovníkov bude Martinelli musieť  v nadchádzajúcich rokoch pomáhať presadzovať Františkovu iniciatívu dialógu s moslimami – diskrétne a taktne.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.