Celková čiastka
Zostávajúci čas
„Chcem byť budovateľom mostov.“ Toto povedal po svojej biskupskej vysviacke v roku 2004 kapucínsky páter Paul Hinder. V tej dobe sa stal pomocným biskupom Apoštolského vikariátu Arábie, čiže Arabského polostrova, ktorý je najväčším katolíckym cirkevným obvodom na svete.
Odvtedy si biskup Hinder získal povesť rozvážneho a vyrovnaného pastiera katolíckej menšiny v islamských krajinách. V apríli tohto roka tento švajčiarsky rehoľník oslávil svoje 80. narodeniny. Akurát na začiatku islamského sviatku k ukončeniu Ramadánu Vatikán oznámil Hinderov odchod do dôchodku.
V roku 1962 vstúpil Hinder do kapucínskej rehole, ktorej od roku 1889 je zverené blaho kresťanov v Arábii. Teológiu študoval v Solothurne, získal doktorát a spočiatku pôsobil v pastorácii a výchove novicov svojej rehole. Najskôr bol oblastným predstaveným nemecko-švajčiarskych kapucínov, potom provinciálom švajčiarskych kapucínov, a neskôr do jeho rezortu v generálnej rade rehole pripadol aj Blízky východ.
Pápež Ján Pavol II. vymenoval 61-ročného Hindera za pomocného biskupa Arábie a neskôr za apoštolského vikára pre Arábiu a Jemen so sídlom v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch (SAE). Keď Hinder nastupoval do úradu, vikariát zahŕňal šesť krajín: Saudskú Arábiu, Bahrajn, SAE, Omán, Katar a Jemen. Na približne 3,1 miliónoch štvorcových kilometrov jeho administratívneho obvodu žilo 1,3 milióna katolíkov. Takmer všetci sú cudzinci, islam je štátnym náboženstvom. Hinderovi veriaci sú hosťujúci pracovníci. Pochádzajú z Indie, Filipín, ale aj z Iraku a Libanonu.
Medzičasom sa počet katolíkov viac ako zdvojnásobil na 3,5 milióna; vzrástol aj počet kňazov v pastorácii. Pápež František navštívil tento región prvýkrát v roku 2019. V Abú Zabí pribudla nunciatúra, nové kostoly a farnosti vrátane mariánskej katedrály v Bahrajne, ktorá bola slávnostne otvorená v decembri 2021. Tá už však nepatrí do Hinderovej spádovej oblasti. Toto územie v roku 2011 pápež Benedikt XVI. rozdelil na severný a južný vikariát. Biskup Camillo Ballin prevzal severnú časť s Kuvajtom, Bahrajnom, Saudskou Arábiou a Katarom. Keď v apríli 2020 Ballin zomrel, Hinder prechodne prevzal správu Severnej Arábie.
Politická realita ani samospráva nie sú na tomto širokom území homogénne. Napríklad v Saudskej Arábii, kde sa nachádza najposvätnejšie miesto islamu, je zakázaná výstavba kostolov a verejná prezentácia neislamských náboženstiev. Tamojšia situácia je podľa internetovej stránky vikariátu „podobná situácii v ranokresťanských komunitách“. Na druhej strane v Emirátoch si kresťania užívajú relatívnu slobodu. Aj tu však tolerancia má svoje hranice. Napríklad misie medzi moslimami sú prísne zakázané.
Hinder nastúpil do funkcie v ťažkých časoch. Útoky z 11. septembra 2001 zhoršili vzťahy medzi Západom a islamským svetom. Hinder opakovane zdôrazňoval duchovnú blízkosť islamu a kresťanstva. Ochrana ľudského života a rodiny, prekonávanie chudoby a oddanosť spravodlivosti a mieru sú styčnými bodmi.
Hinder rád nadstavuje zrkadlo tým na Západe, ktorí sa boja islamu. Jeho téza: Tí, ktorí si nie sú istí svojou vlastnou náboženskou praxou, sú rýchlejšie zneistení cudzím náboženstvom. V tejto súvislosti kritizoval švajčiarsky zákaz minaretov a zdôraznil, že neexistuje dialóg medzi kresťanmi a moslimami.
Pred piatimi rokmi Hinder ponúkol pápežovi rezignáciu z dôvodu veku. František teraz vymenoval za jeho nástupcu 63-ročného pomocného milánskeho biskupa Paola Martinelliho. Aj on je kapucín. Okrem pastoračnej starostlivosti o migrujúcich pracovníkov bude Martinelli musieť v nadchádzajúcich rokoch pomáhať presadzovať Františkovu iniciatívu dialógu s moslimami – diskrétne a taktne.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram