TopTip

Deťom v Afrike poskytuje pomoc Slovenská katolícka charita cez zbierku Pôstna krabička

Deťom v Afrike poskytuje pomoc Slovenská katolícka charita cez zbierku Pôstna krabička TK KBS

Sú chudobné aj šikovné no na dôstojný život potrebujú pomoc dobrodincov zo Slovenska. Deťom v Afrike ju poskytuje Slovenská katolícka charita cez práve prebiehajúcu zbierku Pôstna krabička. Verejnosť podporí zaslaním ľubovoľnej sumy vzdelávanie a zabezpečenie základných životných potrieb pre deti v Ugande a Rwande. V druhej menovanej krajine smeruje podpora aj do Kultúrneho centra svätého Vincenta Pallotti v pútnickom meste Kibeho. Začiatky tohto zariadenia predstavila charita v live streame na sociálnej sieti. 

Janka Fedáková bola prvá dobrovoľníčka Slovenskej katolíckej charity v Rwande. Dostala sa tam v roku 2015. V máji 2016 sa charite v spolupráci s miestnym pallotínom, kňazom Zbigniewom Pawlowskim podarilo oficiálne otvoriť Kultúrne centrum svätého Vincenta Pallotti. „My sme využili starú schátranú budovu, ktorá bola zrekonštruovaná a pristavili sme tam ešte dve malé budovy. Jedno je toaleta, druhá budova bola kuchyňa, kde sme deťom varili kašu, čiže toto bolo celé centrum. Vo vnútri boli dve triedy a nejaká špajzka a vonku bol priestor, kde sa mohli deti hrať,“ hovorí Janka Fedáková.
V roku 2019 sa charite podarilo centrum presťahovať do novej, väčšej budovy. Deti majú vďaka tomu lepšie podmienky na vyučovanie. „Učia sa základy angličtiny, matematiku. Učili sa napríklad základy písania, nejaké vedomosti o svete. Zároveň riekanky, aby si cibrili pamäť,“ povedala.
Dobrovoľníci sa v Rwande nevenujú samotnému vyučovaniu. Ich úlohou je skôr koordinovať chod centra. „Centrum zabezpečilo, že máme dostatok stravy na desiatu a sú zaplatené všetky mzdy zamestnancom.“
Viac o projektoch Slovenskej katolíckej charity v Afrike a zbierke na ich podporu nájdete na stránke postnakrabicka.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.