TopTip

Desiatky kňazov Košickej arcidiecézy pomáhajú ako dobrovoľníci v nemocniciach

Desiatky kňazov Košickej arcidiecézy pomáhajú ako dobrovoľníci v nemocniciach TK KBS

Desiatky kňazov Košickej arcidiecézy pomáhajú ako dobrovoľníci v nemocniciach na oddeleniach pre pacientov chorých na COVID-19. Vypisujú formuláre, pomáhajú v skladoch so zdravotníckym materiálom, kŕmia pacientov, pomáhajú im pri hygiene či merajú na vstupe do zdravotníckeho zariadenia teplotu. No predovšetkým sú blízko k chorým, ktorí túžia aj po duchovnej službe. 

 

Nápad sa zrodil medzi mladými kňazmi po Novom roku, keď sa zatvorili kostoly. Chceli byť užitoční, a tak s podporou vedenia arcidiecézy nastúpili do dobrovoľníckej služby. Ako uviedol tajomník košického arcibiskupa, tiež dobrovoľník Jozef Kmec, teší ich, že inšpirovali kňazov a rehoľníkov aj v iných diecézach. „Viem, že také prvé lastovičky sa objavili v Starej Ľubovni, potom v Leviciach a v Bratislave sa našlo takisto okolo dvanásť kňazov, ktorí pôsobia teraz ako dobrovoľníci na bratislavských Kramároch. Takže ak sme niekoho inšpirovali, nech to poslúži naozaj pre dobro všetkých ľudí, ktorí to potrebujú, túto našu službu, a na Božiu slávu,“ povedal pre Rádio LUMEN.


V bardejovskej nemocnici je v dobrovoľníckej službe na viacerých pracoviskách osem kňazov, ktorí sú k dispozícii, aj keď niekto požiada o duchovnú službu. Hovorí dobrovoľník, kaplán vo farnosti svätého Egídia v Bardejove Peter Jano: „Ľudia sú veľmi prívetiví, vítajú nás. Či sú to zamestnanci alebo pacienti, sú veľmi radi, že sme medzi nimi. A my sme vďační, že môžeme byť medzi ľuďmi.“

Farár z Breznice Andrej Spišák pracuje s ďalšími tromi kňazmi v nemocnici vo Svidníku. „Tým, že oddelenia sú uzatvorené a mnohí príbuzní nemajú prístup k svojim blízkym, tak prítomní kňazi mnoho ráz nahrádzajú aj  spoločenskú a ľudskú stránku,“ uviedol pre Rádio LUMEN.


Doteraz sa do dobrovoľníckej služby zapojilo takmer osemdesiat kňazov Košickej arcidiecézy. Pracujú v nemocniciach v Košiciach, v Prešove, v Bardejove, Svidníku, Vranove nad Topľou, Humennom, Snine, Michalovciach a v Trebišove.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.