Celková čiastka
Zostávajúci čas
Výsledky volieb v Bavorsku ponúkajú zaujímavý pohľad na politické nálady v tejto jednej z najrozvinutejších a najbohatších častí Nemecka. Dlhoročná vedúca strana kresťanských demokratov utrpela s viac ako 10 percentným poklesom oproti posledným voľbám zdrvujúci výsledok. Ide o jeden z najhorších výsledkov za posledné desaťročia. Veľmi dobrý výsledok, naopak, zaznamenali Zelení, Sociálni demokrati a predovšetkým politický nováčik v Bavorsku, viac napravo situovaná strana AfD. Tá presadzuje okrem iného podobnú ekonomickú politiku protekcionizmu a exkluzivity vlastného národa, s akou sa podarilo v Spojených štátoch amerických uspieť v prezidentských voľbách republikánskemu kandidátovi Donaldovi Trumpovi.
O necelé dva týždne uplynie 89 rokov od významnej udalosti známej pod označením Čierny utorok. Krach burzy v New Yorku, doteraz najväčší krach burzy v dejinách, sa považuje za začiatok Veľkej hospodárskej krízy. Väčšina historikov sa zhodla na tom, že doteraz najhoršia kríza v dejinách trvala takmer 10 rokov. V každej krajine mala iný priebeh, iné spôsoby riešenia a podarilo sa s ňou vysporiadať v rozdielnom rozmedzí rokov. Sprevádzali ju ale udalosti, ktoré boli spoločné pre celý svet. A to bol výrazný pokles HDP, výrazná straty dôvery v banky. To viedlo k výraznému spomaleniu ekonomiky, čo prinieslo výraznú mieru nezamestnanosti, potom ale aj vzostup protekcionizmu. Iba tri roky výraznej biedy spôsobenej nezamestnanosťou poviedli k vzostupu rôznych typov socialistických ideológií, od fašizmu až po maxizmus leninizmus, ktoré sa šírili naprieč celým svetom.
Hoci presadzovali pre súčasníkov, ktorí zápasili hladom a bojovali o prežitie, vznešené ideály, s odstupom desiatok rokov už poznáme odpoveď na to, čo bolo ich výsledkom. Doteraz najväčší ozbrojený konflikt v dejinách, Druhá svetová vojna, ktorá po veľkej hospodárskej kríze nasledovala a trvala iba viac ako 5 rokov, no vyžiadala si v priemere až 3 percentá svetového obyvateľstva. O najväčší podiel obyvateľstva pritom prišlo Poľsko, Austrália, Litva, Lotyšsko a spomedzi národností Sovietskeho zväzu to boli v pomere k populácii najmä národnosti Bielorusov, Ukrajincov a Arménov. Teda národy, ktoré svetový obchod vôbec neurčovali.
15. septembra uplynulo 10 rokov, čo 4. najväčšia investičná banka v USA oznámila bankrot a 13. októbra 2008 aj skutočne zanikla, keď ostatné finančné spoločnosti prebrali jej zahraničný obchod. Táto udalosť hrala významnú rolu pri počiatkoch poslednej svetovej finančnej a hospodárskej krízy.
Dôsledky straty investícií síce zakývali mnohými hospodárstvami aj v Európe a na povrch sa dostali viaceré finančné problémy niektorých krajín, no nemuseli sme prežívať zatiaľ to, čo naši predkovia pred necelým storočím. Dôsledky krízy, ako to predpokladali národní ekonómovia, zasiahli chudobnejšie časti sveta a do pohybu sa dala značná časť obyvateľstva. Vnútorná aj cezhraničná migrácia existovala aj v 30. rokoch 20. storočia. Zrejme tá prispela k vzostupu národnostných ideológií, ktorých renesanciu opäť prežívame v tomto období. Tak ako pred 90. rokmi aj teraz USA sú prvými, ktorí strašia obchodnou vojnou, pritom miera nezamestnanosti tam teraz nie je až taká výrazná ako pred 80 rokmi.
Ostáva už len veriť, že sa obyvateľstvo v rozvinutých častiach sveta poučí z minulosti a namiesto budovanie uzavretých životných priestorov vytvorí také životné perspektívy pre obyvateľov na celom svete, kde bude možné slobodne pracovať, pomáhať si a žiť v mieri.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram