Celková čiastka
Zostávajúci čas
Zdá sa, že 25. decembra sa narodenie Ježiša Krista slávilo prvýkrát v roku 336 v Ríme.
Rýchle rozšírenie nového sviatku na kresťanskom Východe, kde sa Kristovo narodenie slávilo najskôr spolu s jeho Bohozjavením 6. januára, dosvedčujú v druhej polovici 4. storočia svätí biskupi Bazil Veľký, Gregor Teológ, Gregor z Nyssy a Ján Zlatoústy.
Narodenie podľa tela nášho Pána, Boha a Spasiteľa Ježiša Krista patrí medzi dvanásť veľkých sviatkov v byzantskom obrade. Slávi sa 25. decembra, ale má aj predsviatok (od 20. decembra) a posviatok (do 31. decembra). A okrem toho na slávenie Kristovho narodenia sa gréckokatolíci i pravoslávni pripravujú 40-dňovým pôstnym obdobím, ktoré sa ľudovo nazýva Filipovka.
Počas dňa pred Kristovým narodením, totiž 24. decembra, je v byzantskom obrade predpísaný prísny pôst až do večera.
Ráno sa slávia kráľovské hodinky. Na nich sa čítajú žalmy a úryvky zo Starého i Nového zákona, ktoré predpovedajú alebo ohlasujú Kristovo narodenie.
Popoludní sa slávi veľká večiereň s liturgiou svätého Bazila Veľkého. Táto bohoslužba má osem starozákonných čítaní, ktoré sa vzťahujú na sviatok Kristovho narodenia. Po nich nasleduje čítanie z Listu Hebrejom (1,1-2) a klasické vianočné evanjelium podľa Lukáša (2,1-20).
Na konci božskej liturgie kňaz slávnostne prichádza do stredu chrámu k veľkej horiacej svieci, ktorá symbolizuje novonarodeného vteleného Božieho Syna, a spolu s veriacimi zaspieva tropár a kondák sviatku Kristovho narodenia:
Narodenie tvoje, Kriste Bože náš, prinieslo svetu svetlo múdrosti. Lebo mudrci hviezdou sa poučili, klaňať sa ti ako Slnku pravdy a uznávať teba, Východ v výsosti, Pane, sláva tebe.
Dnes Panna rodí večného Boha. Zem ako dar Neprístupnému ponúkla jaskyňu. Anjeli s pastiermi ho oslavujú. Mudrci s hviezdou k nemu putujú, lebo večný Boh z lásky k nám sa narodil ako Dieťa.
Večer sa slávi veľké povečerie s lítiou (požehnaním chleba, pšenice, vína a oleja). Niekde sa spolu s povečerím slávi hneď aj utiereň.
Eucharistická liturgia sviatku Kristovho narodenia, pri ktorej kňaz používa liturgický formulár svätého Jána Zlatoústeho, sa slávi 25. decembra predpoludním.
Gréckokatolíci i pravoslávni slávia Kristovo narodenie 25. decembra, avšak pravoslávni podľa juliánskeho kalendára, ktorý zaostáva za gregoriánskym kalendárom 13 dní, takže pravoslávni kresťania zasadnú k štedrovečernému stolu až 6. januára.
Od 25. do 31. decembra sa gréckokatolícki a pravoslávni veriaci zdravia osobitným pozdravom, ktorý sa používa skoro výhradne v cirkevnej slovančine: Christós raždájestja! Odpoveď: Slavíte jehó! Po slovensky: Kristus sa rodí! Odpoveď: Oslavujte ho!
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram