Celková čiastka
Zostávajúci čas
Pred Blízkym východom bez kresťanského obyvateľstva varoval damaský biskup Arménskej apoštolskej cirkvi Armaš Nalbandian. Viedlo by to k radikalizácii arabského sveta a mohlo by to vyvolať aj ďalekosiahle konflikty so Západom. Nalbandian sa takto vyjadril vo svojej prednáške na výročnej konferencii „Iniciatívy kresťanský Orient“ v pondelok večer v Salzburgu. Tohtoročná konferencia „Iniciatívy kresťanský Orient“ vo Vzdelávacom dome sv. Virgila mala názov: „Sýria – cesty k mieru?!“
Pri pohľade na svoju vlasť Sýriu biskup Nalbandian povedal, že cirkvi tam požívajú podstatne viac slobôd ako v iných moslimských krajinách. Sýria však potrebuje viac demokracie. Biskup Arménskej apoštolskej cirkvi je sklamaný zo Západu, ktorý od vypuknutia vojny v roku 2011 nechal napospas jeho sýrsku vlasť.
Biskup Nalbandian vysvetlil, že kresťania sú integrálnou súčasťou Blízkeho východu a možno im pripísať mnohé úspechy v oblasti vzdelávania, medicíny, kultúry a sociálnej sféry. Kresťanskí učenci sprístupnili antické poznatky moslimom. Kresťania sa výrazne podieľali aj na vzniku arabských národných štátov. Mnohé politické strany zakladali aj kresťania. A napriek tomu boli kresťania opakovane prenasledovaní a diskriminovaní.
Islamistický fundamentalizmus je nebezpečenstvom pre zmenšujúcu sa kresťanskú menšinu. Preto biskup Nalbandian vyzýva mlčiacu moslimskú väčšinu, aby sa zriekla nečinnosti. Nalbandian je presvedčený, že fundamentalizmus povedie aj k ich vlastnému zániku.
Arménsky biskup považuje dodržiavanie ľudských práv za kľúčové pre dobrú budúcnosť všetkých obyvateľov Sýrie. Aby sme zvýšili povedomie o tom, „musíme postaviť ešte viac mostov k moslimom ako doposiaľ,“ podčiarkol biskup Nalbandian. Medzináboženský dialóg a osobná prítomnosť kresťanov v Oriente sú jedinou zárukou zabránenia ďalšiemu výskytu radikálnych islamistov.
Rozsah biedy v Sýrii a jej zničenia je nepredstaviteľný. „40 až 50 percent kresťanov stratilo svoje domovy vo vojne v Sýrii,“ uviedol biskup Nalbandian. Bolo zničených viac ako 100 kostolov a 300 cirkevných zariadení, ale aj približne 1800 mešít.
Biskup Nalbandian zdôraznil, že cirkevné pomocné opatrenia v Sýrii sú adresované nielen kresťanom, ale aj moslimom. A apeloval na Západ, aby naďalej aktívne podporoval miestne cirkvi, „aby naďalej mohli poskytovať túto pomoc“. Západná pomoc pre cirkev posilňuje jej prítomnosť v Sýrii.
Vo svojej prednáške biskup Nalbandian vyjadril poľutovanie nad exodom mnohých kresťanov, ktorí v uplynulých desaťročiach odišli zo Sýrie na Západ. Biskup odhadol počet zostávajúcich kresťanov v Sýrii dosť optimisticky na osem až desať percent celkového obyvateľstva. Samozrejme, že neexistujú spoľahlivé údaje, priznal biskup Nalbandian.
Z dôvodu masovej emigrácie sýrska spoločnosť naliehavo potrebuje „rekonštrukciu“. Západné cirkvi by napríklad mohli poskytovať štipendiá pre mladých Sýrčanov, aby mohli získať dobré vzdelanie na Západe. Títo mladí ľudia sú naliehavo potrební pri obnove svojej vlasti. Podľa biskupa je potrebné sa usilovať aj o posilnenie cirkevného vzdelávacieho systému v Sýrii.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram