Celková čiastka
Zostávajúci čas
Prakticky od začiatku pontifikátu pápeža Františka sa rozbehli kroky smerujúce k zásadnejšej reforme Rímskej kúrie. Aj preto sa na svojich zasadaniach s hlavou Cirkvi pravidelne schádza Rada kardinálov, predtým vo formáte deviatich členov z kardinálskeho zboru, aktuálne už len šiestich. Podľa dostupných správ sa už pomaly blíži aj finalizácia a publikovanie novej apoštolskej konštitúcie o Rímskej kúrii, teda centrálnom byrokraticko-administratívnom aparáte Svätej stolice, ktorý zodpovedá výrazným spôsobom za fungovanie univerzálnej Cirkvi.
Jedným z najnovších krokov na tejto reformnej ceste je zriadenie tzv. Generálneho personálneho úseku, v ktorého kompetencii budú nielen dikastériá Svätej stolice, ale aj pridružené inštitúcie. Ide o rozhodnutie pápeža Františka. Tento úsek bude mať strategickú, inšpekčnú a operatívnu právomoc a bude plniť funkcie koordinácie, kontroly a ostražitosti. Pod jeho centrálnu kontrolu sa týmto dostáva Inštitút pre náboženské diela známy ako tzv. Vatikánska banka, ďalej tiež rozličné dielne, kapituly, hospodárstva, inštitúty a nadácie, ktoré doposiaľ neboli pod centrálnou kontrolou. Tieto si zachovajú svoju súčasnú autonómiu a prax ohľadom štruktúry pracovných pozícií a odmeňovania, ale budú povinné poskytovať novému riaditeľstvu všetky informácie o ľudských zdrojoch.
Tento nový úsek vznikne z doterajšieho Personálneho úradu Štátneho sekretariátu a zostane pod vedením substitúta pre všeobecné záležitosti Štátneho sekretariátu Svätej stolice, ktorým je Mons. Edgar Peña Parra. Nové riaditeľstvo bude úzko spolupracovať s Ekonomickým sekretariátom, s Úradom práce Apoštolskej stolice, s Penzijným fondom, s Governatorátom Mestského štátu Vatikán, ako aj s Nezávislou komisiou pre prijímanie laického personálu.
Vzájomnosť medzi vierou a sviatosťami vo sviatostnej ekonómii
Okrem pápežovho administratívneho rozhodnutia informoval Vatikán aj o vydaní nového dokumentu Pápežskej teologickej komisie, ktorý má názov „Vzájomnosť medzi vierou a sviatosťami vo sviatostnej ekonómii“. Z pohľadu dogmatickej teológie je v tomto dokumente vysvetľovaná neodmysliteľná úloha viery pri krste, birmovaní a eucharistii, pričom hlavný dôraz je venovaný sviatostnému manželstvu, ktoré bez viery nemožno platne uzavrieť. Dokument bol vydaný ešte v decembri minulého roku na základe rozhodnutia prefekta Kongregácie pre náuku viery, kardinála Ferrera, a to – ako býva zvykom – po predchádzajúcom vyjadrení súhlasu zo strany Svätého otca. Nový dokument má rozsah 195 odsekov a bol pripravený desaťčlennou subkomisiou Pápežskej teologickej komisie, ktorú viedol španielsky jezuita Gabino Uribarri Bilbao, profesor teológie a dekan Teologickej fakulty Pápežskej univerzity Comillas v Madride.
Verím, veríme...
Okrem tohto dokumentu uzrela vďaka spolupráci Vatikánskeho nakladateľstva a talianskeho vydavateľa Rizzoli svetlo sveta tiež nová kniha rozhovorov pápeža Františka s talianskym kňazom Marcom Pozza, ktorá zachytáva ich debatu v televíznom programe venovanom Vyznanie viery. Kniha nesie názov „Verím, veríme“.
List kardinála Re
A ďalším, hoci iba neoficiálne publikovaným dokumentom, sa stal vo vatikánskych kruhoch okružný list kardinála Re, nového dekana kardinálskeho kolégia, ktorý bol určený všetkým jeho členom. Informáciu o tomto liste, ako aj jeho fotografickú kópiu priniesli viaceré médiá zaoberajúce sa vatikánskym a cirkevným dianím. List s protokolárnym číslom 1/2020 a dátumom 26. februára reaguje predovšetkým na vyjadrenia kardinála Jozefa Zen Ze-Kiuna a najmä na list, ktorý tento bývalý hongkonský biskup zaslal svojim bratom kardinálom 26. septembra minulého roku.
Kardinál – dekan vo svojom februárovom liste zdôrazňuje, „že v prístupe k situácii katolíckej Cirkvi v Číne existuje hlboká symfónia myšlienok a konania posledných troch pontifikátov, ktoré z úcty k pravde uprednostňovali dialóg medzi oboma stranami, nie opozíciu. Ide najmä o citlivú a dôležitú otázku nominácie biskupov.“ Vzápätí kardinál Re reaguje na konkrétne obvinenia vznesené zo strany kardinála Zena a konštatuje: „Bohužiaľ, toto sú vážne tvrdenia, ktoré napádajú pastoračné vedenie Svätého otca v súvislosti s tajnými katolíkmi, napriek tomu, že pápež sa opakovane bez úspechu snažil vypočuť kardinála a prečítať jeho prípisy. Drahý brat, tento bolestný zásah kardinála Zena nám pomáha pochopiť, aká ťažká je cesta cirkvi v Číne a aká zložitá je misia pastierov a Svätého otca! Všetci sme však povolaní, aby sme sa s ním úzko spojili a aby sa intenzívne modlili, aby ho Duch Svätý podporoval a podporoval spoločenstvá katolíckej cirkvi v Číne, ktoré síce už dlho trpia, ale stále preukazujú svoju vernosť voči Pánovi na ceste zmierenia, jednoty a poslania v službe evanjelia,“ uzatvára svoj list nedávno zvolený nový dekan kolégia kardinálov, 86-ročný kardinál Ján Krstiteľ Re.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram