Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ilustračná fotografia
Ako informovala nemecká katolícka agentúra KAP, Katolícka mládež trojkráľovej akcie DKA v Rakúsku ostro kritizovala ťažbu nerastných surovín, ktoré sú potrebné na výrobu inteligentných telefónov a ďalších technologicky vyspelých zariadení. Výrub lesov, otrava pôdy a vôd chemickými látkami a porušovanie ľudských práv domorodých národov - to sú sprievodné javy ťažby v súčasnosti používaných vzácnych kovov, ako je tantal, ukázala DKA v prípadovej štúdii o Bolívii minulý týždeň.
Smutne známy sa stal tantal najmä v Kongu. Každý smartfón totiž obsahuje asi 40 miligramov tantalu, ktorý sa vyskytuje sa najmä v rude coltan. Ozbrojené skupiny v desaťročia trvajúcej občianskej vojne získavajú financie na boj z ťažby a obchodovania s týmto vzácnym kovom. Dočasne sa aj oficiálne nazýval „konfliktný minerál“. Začiatkom roku 2014 toto pomenovanie zrušili po tom, ako otvorili ďalšie náleziská najmä v Južnej Amerike, kde sa nachádza 40 percent všetkých zásob tohto chemického prvku s protónovým číslom 73.
Prípadová štúdia, na ktorej spolupracovala rakúska výskumná nadácia pre medzinárodný rozvoj ÖFSE a bolívijská partnerská organizácia trojkráľovej akcie CEDIB, dokazuje, že ťažba tantalu má aj mimo vojnových zón negatívny vplyv. Ilegálna ťažba tantalu - teda tá, ktorá prebieha čiastočne v prírodných rezerváciách a na ktorej sa podieľajú deti (ide o nútenú prácu či dokonca obchodovanie s ľuďmi), nespĺňa požadované sociálne a ekologické štandardy - je vo východnej Bolívii na vzostupe a takmer nikto ju nekontroluje. Zapojené sú tiež veľké ťažobné spoločnosti, ktoré majú len koncesiu na iné suroviny, napríklad zlato. Zisky priekupníkov sú astronomické, ťažbou sa však ničia lesy, rieky, ovzdušie aj pôda a vytvárajú sa tak obrovské sociálne problémy.
Podľa štúdie je naliehavo potrebný osobitný dohľad nad získavaním nerastných surovín podnikmi aj mimo zoznamu konfliktných a rizikových zón. Osobitné povinnosti pri ťažbe tantalu by mali byť začlenené aj do budúcich právnych predpisov Európskej únie.
DKA navrhuje riešeniť situáciu kombináciou Medzinárodných regulačných iniciatív, presadzovaním národných pravidiel spolu s vytvorením príjmových možností v oblastiach ťažby. Aby Katolícka mládež trojkráľovej akcie DKA podnietila diskusiu o tomto probléme, zaslala svoju štúdiu aj rakúskym podnikom, ktoré sa zaoberajú spracovaním tantalu.
Zdroj: Kathpress.at
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram