Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ilustračná fotografia
Pred presne 25 rokmi, 23. mája 1992, prišiel o život najznámejší lovec mafiánov v Taliansku Giovanni Falcone. Vybuchol v aute s 500 kilogramami výbušniny. Sudcovi Falconemu sa podarilo odhaliť, ako funguje táto chobotnica. Zatknutých mafiánov dokázal presvedčiť, aby vypovedali, a tým porušili najvyšší mafiánsky princíp – mlčanlivosť.
Falcone hovorieval: „Mafia nie je v žiadnom prípade neporaziteľná. Je to ľudský fenomén a, ako všetky ľudské fenomény, má svoj začiatok a bude mať i koniec.“ Dvadsaťpäť rokov po Falconeho smrti však chápadlá talianskej mafie neochabujú. Zmenili sa spôsoby, no nie charakter činnosti. Mafia už nepôsobí okato na verejnosti, ale skôr v úzadí, no o to aktívnejšie.
Je bežné, že mnohí mafiu podceňujú a nepovažujú ju za nebezpečnú, pokiaľ nezabíja. To je ale hlboký omyl. Sicílska mafia je dnes síce na ústupe, ale iné články chobotnice, naopak, mocnejú. Okrem iného platí, že mafia funguje ako firma. Peniaze rozkráda všade tam, kde sú – k jej zdrojom patria drogy, utečenci, a dokonca aj futbal.
Ako uvádza rakúsky denník Wiener Zeitung, dnes už je známe, že kalábrijská mafia Ndrangheta zarába nemalé peniaze na ubytovávaní a zásobovaní utečencov. Aj vplyvný mafiánsky klan južnej provincie Crotone tak údajne získal 32 miliónov eur, ktoré boli pôvodne určené istému azylovému centru. Predseda takzvanej protimafiánskej komisie Rosy Bindi toto centrum prirovnal k mafiánskej tlačiarni bankoviek..
Pre mafiánov nebolo ťažké preniknúť ani do sveta futbalu. V médiách sa objavujú ich prepojenia na slávny Juventus Turín. V tomto prípade má údajne Ndrangheta pomocou fanklubov zarábať na predaji žiadaných lístkov na zápasy.
Neviditeľné aktivity mafiánskych klanov i za hranicami Talianska, na ktoré nikto neupozorňuje, však ešte neznamenajú, že mafiánska chobotnica je slabšia, či nebodaj menej nebezpečná, ako pred 25 rokmi.
Zdroj: Wiener Zeitung
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram