Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ilustračná fotografia
Rehoľný život v Rakúsku je v kríze. V krajine je v ženských kláštoroch okolo 3600 a v mužských menej ako 2000 osôb.
Ešte pred 40 rokmi mali ženské rehole približne 12 000 príslušníčiek. Dnes je ich o dve tretiny menej a aj tá ostávajúca tretina má vo svojich radoch dve tretiny sestier zo zahraničia. Polovica sestier je vo veku nad 75 rokov.
Takúto nelichotivú štatistiku zverejnila pre denník Wiener Zeitung prezidentka Združenia ženských rádov v Rakúsku Beatrix Mayerhoferová. Tvrdí, že rehoľný život v Rakúsku vymiera, pretože sa zmenil vzťah k náboženstvu, sexualite či kariére žien. Samozrejme, že dôvodov na objasnenie súčasného stavu je viac.
Náboženský sociológ Paul M. Zulehner vysvetľuje situáciu na základe čísel. Ak by trend pokračoval, tak o 36 rokov by kláštory v Rakúsku boli prázdne. Najmä z tohto dôvodu sa Rakúsko rozhodlo zaviesť takzvaný dobrovoľný rok, ktorý by mal zatraktívniť rehoľný stav.
Od minulého mesiaca sa môžu záujemcovia hlásiť v reholiach. Zaviažu sa tým rok sa zúčastňovať života vo vybranom kláštore – modliť sa či stolovať spoločne s ostatnými členmi. Na živote komunity sa musia podieľať aj aktívne 30 hodinami mesačne. Ubytovanie i stravu majú na oplátku zdarma.
Takto sa napríklad istý zamestnanec notárskeho úradu rozhodol stráviť 12 mesiacov v archíve u jezuitov v Innsbrucku. Chce sa tam zamyslieť nad svojím životom, ako aj povolaním stať sa kňazom. Ďalšia mladá účtovníčka zanechala svoje zamestnanie a už niekoľko týždňov pracuje ako pomocná sila v družine u saleziánov v Tirolsku.
Napriek tomu, že rehoľný život v strednej Európe stagnuje, v Ázii, najmä vo Vietname či v Číne, ale aj v Afrike a Latinskej Amerike túžba po spiritualite stúpa a nachádza i svoju konkrétnu podobu v rehoľnom živote.
Zdroj: Wiener Zeitung
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram