Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ilustračná fotografia
Podľa najnovšej oxfordskej štúdie sa na ochranu divo žijúcich druhov viac sústreďujú chudobné krajiny ako vyspelé.
Výskumníci sa v štúdii zamerali na to, koľko jednotlivé krajiny investujú do ochrany divo žijúcich druhov. Skúmali 152 krajín a zamerali sa najmä na ochranu veľkých cicavcov. Do úvahy brali plochy v krajine, na ktorých žijú zvieratá, rozsah ich ochrany, ale i použité prostriedky na ochranu vo vzťahu k hrubým sociálnym produktom.
Výsledok bol pre mnohých prekvapením. Na vrchole tabuľky sa ocitli najmä najchudobnejšie africké krajiny. Prvú päťku tvoria Botswana, Namíbia, Tanzánia, Bhután a Zimbabwe. Nórsko obsadilo šieste miesto a Kanada ôsme. Rakúsko sa ocitlo na 38. mieste a Slovensko až na 43.
Najmä africké krajiny musia bojovať s chudobou, suchom ale aj s vojnovými konfliktami. Väčšiu angažovanosť týchto krajín nemožno vysvetliť argumentom, že v rámci biodiverzity sa na ich území nachádza viac voľne žijúcich zvierat ako vo vyspelých krajinách. Vedci spájajú ochranu s cestovným ruchom. Výnosy z cestovania by totiž následne mali byť významným zdrojom financií, ktoré by slúžili na ochranu ohrozených druhov.
Chudobné africké štáty, ktorým síce leží ochrana divo žijúcich zvierat na srdci viac, neinvestujú z dlhodobého hľadiska dostatočne do infraštruktúry turizmu, ktorý by potom bol zdrojom financií na ochranu druhov. Od roku 1992 investujú vyspelé krajiny ročne do medzinárodnej ochrany druhov jednu miliardu, v dohode z Ria de Janeiro sa však zaviazali k dvom miliardám ročne.
Aktuálne štatistiky sú naďalej alarmujúce: momentálne je ohrozených 59% veľkých dravcov a 60% veľkých bylinožravcov.
Zdroj: Wiener Zeitung
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram