TopTip

Cyril Vasiľ chorým: Pán pozná obavy, úzkosť, strach každého z vás

Cyril Vasiľ chorým: Pán pozná obavy, úzkosť, strach každého z vás TK KBS

Pri príležitosti 29. Svetového dňa chorých sa prostredníctvom videa prihovoril chorým predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu v zdravotníctve, arcibiskup Cyril Vasiľ. Apoštolský administrátor Košickej eparchie zdôraznil, že je dôležité, aby sa chorý človek necítil osamotený. Práve pri chorobe vyžadujúcej nevyhnutnú zvýšenú izoláciu je podľa neho dôležité urobiť kreatívne a obetavo všetko, aby sa nemocní necítili v osamotení. Vladyka Cyril tiež zdôraznil potrebu vysloviť vďaku každému členovi zdravotníckeho personálu, ktorý akýmkoľvek spôsobom vstupuje do kontaktu s chorými za to, že aj v ruchu oddelenia dokáže vnímať nemocného ako osobu, ako človeka, ktorý môže byť jeho skutočným bratom, otcom, matkou či sestrou. 

 

Predseda Rady KBS pre pastoráciu v zdravotníctve, arcibiskup Cyril Vasiľ vo svojom príhovore poukázal, že dnes v súvislosti s pandémiou hľadíme na štatistiky celoplošne a pri tom všetkom nám môže uniknúť, že za každým číslom je konkrétny človek, konkrétny životný osud. „Pán pozná obavy, úzkosť, strach každého z vás, drahí nemocní. Je pri vás v horúčke i triaške, v bolesti i v apatii spôsobenej chorobou. Ten, ktorý vdýchol do nozdier človeka svoj dych života, je prítomný v každom ľudskom vdychu i výdychu,“ povedal vladyka.


Administrátor Košickej eparchie Cyril Vasiľ zdôraznil, že je dôležité, aby sa nemocný človek necítil sám. „Pri chorobe vyžadujúcej nevyhnutnú zvýšenú izoláciu je dôležité urobiť kreatívne a obetavo všetko, aby sa nemocní neocitli v osamotení. Skutočnom. I v tom vnútornom, ktoré dolieha na chorého aj napriek neustálemu ruchu personálu v nemocničnej izbe,“ zdôraznil.


Vladyka Cyril tiež pripomenul, že pripútaný na lôžko choroby sa každý cíti zraniteľný a nikto tam nie je veľký. „Človek, ktorý je donútený vložiť svoj život do rúk iných, je ten najmenší. Je to Kristus v každodennom stretnutí. Zveruje sa do ľudských rúk, do vašich rúk, zdravotnícki pracovníci, podobne ako sa všetkým veriacim v týchto mesiacoch zveruje do rúk v Eucharistii. Vyžaduje si, aby sme sa ho dotýkali, aby sme ho prijímali s podobnou úctou,“ upozornil arcibiskup.


Celý príhovor arcibiskupa Vasiľa je možné nájsť aj na stránke Košickej eparchie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.