TopTip

Cyperská cirkev kritizuje ESC-song El diablo

Cyperská cirkev kritizuje ESC-song El diablo

Tohtoročný príspevok Cypru do súťaže Eurovision Song Contest spôsobuje rozruch na stredomorskom ostrove. Predstavitelia pravoslávnej cirkvi a jej veriaci žiadajú, aby bola stiahnutá zo súťaže pieseň „El Diablo“ („Diabol“) gréckej speváčky Eleny Tsagrinou. Svätá synoda Cyperskej pravoslávnej cirkvi hovorila v stanovisku o „oslave fatalistického sebapodrobenia a sebaoddania mocnostiam diabla“. Online petícia proti uvedenej piesni zaznamenala už viac ako 16 000 podpisov.

Cirkev kritizovala vedenie cyperského verejnoprávneho rozhlasu za to, že schválilo takýto príspevok Cypru do Eurovision Song Contest. Synoda vyjadrila poľutovanie na tým, že táto pieseň namiesto propagácie práv Cyperčanov a ich požiadaviek slobody zosmiešňuje krajinu pred svetom. Svätá synoda odmietla odkaz vedenia verejnoprávneho rozhlasu, že text piesne treba chápať metaforicky. Podľa synody táto interpretácia nezodpovedá provokatívnemu a neprijateľnému obsahu, a navyše je vyjadrením „smutnej subkultúry, ktorá nezodpovedá kultúre a hodnotám obyvateľov Cypru a je v rozpore s ich gréckymi a pravoslávnymi tradíciami“. Svätá synoda vyzvala vládu, aby stiahla príspevok a vybrala inú pieseň, ktorá lepšie vystihuje „históriu, kultúru, tradície a požiadavky Cypru“.

Napriek všetkým protestom a hrozbe podpaľačským útokom chce verejnoprávny rozhlas zostať pri pôvodnom výbere. Poukázal na to, že pieseň je o žene v nezdravom vzťahu s mužom, ktorého nazýva „El Diablo“. Riadky ako „dala som svoje srdce diablovi ... pretože mi hovorí, že som jeho anjel“ podľa rozhlasu v žiadnom prípade nenarážali na uctievanie diabla. Tlačové oddelenie cyperského prezidenta vyhlásilo, že vláda rešpektuje názory Svätej synody a tých, ktorí nesúhlasia s piesňou. Rešpektujú však „úplne intelektuálnu a umeleckú slobodu tvorby“.

Elena Tsagrinou už teraz ťaží z humbuku okolo piesne. „El diablo“ dosiahol viac ako 1,5 milióna kliknutí na YouTube a je jednotkou v digitálnom rebríčku Apple Music na Cypre.

Zdroj: noek.info

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.