TopTip

COVID automat počíta aj s verejným slávením bohoslužieb

COVID automat počíta aj s verejným slávením bohoslužieb TK KBS

COVID automat, ktorým sa od pondelka riadime, počíta aj s verejným slávením bohoslužieb. Podmienkou je zlepšenie epidemiologickej situácie. S verejnými bohoslužbami pri obmedzenom počte ľudí počíta až nasledujúca bordová fáza. Dnes je celá krajina v najhoršej čiernej farbe. Napriek vážnej situácii však odborníci čiastočne umožnili otvoriť školy, aj to len v bordových okresoch. COVID automatu, ako aj dôvodom aktuálnych opatrení sme sa venovali v Zaostrenom. 

 

Zákaz slávenia verejných bohoslužieb má podľa konzília odborníkov stále svoje opodstatnenie. Situácia s ochorením COVID-19 je zlá, čo sa prejavuje neustálym nárastom hospitalizácií. Vysvetľuje hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu a spoluautorka COVID automatu, profesorka Henrieta Hudečková: „Sú hospitalizovaní ľudia, ktorí majú závažný stav, kritický alebo až úplne katastrofický, ktorý vedie k smrti. Čo sa týka zákazov bohoslužieb, to nie je novinka. Počas veľkých pandémií, moru, cholery, pravých kiahní v Európe bývali dlhodobo zakázané sväté omše.“

Naopak, povolená je prezenčná výučba v materských školách na prvom stupni základných škôl a v posledných ročníkoch stredných škôl. Musia sa však nachádzať v bordových okresoch. Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová tvrdí, že rozhodnutie čiastočne otvoriť školy vzniklo po dôslednom uvážení konzília. „Keby sa to nebolo otvorilo na úrovni štátu, tak aj deti v  lepších okresoch musia stále byť doma na dištančnej výučbe.“

V Zaostrenom sme hovorili aj o princípe, na ktorom COVID automat funguje, a vysvetlili sme tiež rozdiel medzi celonárodným a regionálnym automatom.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.