TopTip

Cirkev vystupuje voči štátu otvorene a ústretovo, preto očakáva rovnaký prístup aj od vládnych predstaviteľov

Cirkev vystupuje voči štátu otvorene a ústretovo, preto očakáva rovnaký prístup aj od vládnych predstaviteľov TK KBS

Cirkev vystupuje voči štátu otvorene a ústretovo, preto očakáva rovnaký prístup aj od vládnych predstaviteľov. V relácii Zaostrené to na margo aktuálnych opatrení povedal apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie Cyril Vasiľ. V diskusii poukázal aj na potrebu obojstranného dialógu medzi štátom a cirkvou. Jeho absencia sa okrem iného podpísala aj pod opakované podnety Jána Figeľa na Ústavný súd a Európsky súd pre ľudské práva. Inštitúcie majú rozhodnúť, či zatvorenie kostolov a zákaz individuálnej pastorácie je v súlade s platnou legislatívou. 

Naposledy o nezákonnosti úplného zákazu verejných bohoslužieb rozhodol súd v Škótsku. Podobnú cestu si zvolil aj predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu Ján Figeľ. Tvrdí, že tak urobil, až keď vláda prestala komunikovať s cirkvami o opatreniach. „Predtým súdy vo Švajčiarsku, v Nemecku, vo Francúzsku rozhodli podobne v prospech náboženskej slobody,“ uviedol v relácii.
Vladyka Cyril Vasiľ reagoval na názor, že cirkev bola pri zavádzaní opatrení príliš servilná a celoplošný zákaz nemala dopustiť. Arcibiskup vraví, že doterajšie postoje biskupov boli vyvážené. „Cirkev bola skôr tá, ktorá hľadala konštruktívne, pozitívne riešenia v zmysle dialógu, v zmysle proporcionality, a preto vystupovala otvorene a ústretovo. A bude vystupovať stále otvorene a ústretovo, ale očakáva, že rovnako otvorene a ústretovo sa budú zohľadňovať aj legitímne požiadavky, o ktorých sa má diskutovať,“ zdôraznil.
Ak by náš Ústavný súd rozhodol o tom, že úplné zatvorenie kostolov je protiústavné aj vo výnimočnom stave, štát by to podľa Jána Figeľa musel rešpektovať. Ide aj o dôležité rozhodnutie do budúcnosti a pre zachovanie demokracie. „Demokracia, ktorá nerešpektuje základný poriadok, respektíve nerešpektuje hodnoty, sa stáva totalitou väčšiny,“ vyhlásil Figeľ.
Celú reláciu Zaostrené s vladykom Cyrilom Vasiľom, Jánom Figeľom a moderátorom Ivom Novákom nájdete v našom archíve. Pravidelnú sobotnú reprízu tentokrát pre mimoriadny veľkonočný program neodvysielame.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.