TopTip

Cirkev vníma nespokojnosť s pretrvávajúcim zákazom konania bohoslužieb

Cirkev vníma nespokojnosť s pretrvávajúcim zákazom konania bohoslužieb TK KBS

Verejný zákaz bohoslužieb je porušením ústavného aj medzinárodného práva. Tvrdí to bývalý predseda KDH Ján Figeľ, ktorý podal v tejto veci podnet na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu aj na generálnu prokuratúru. Sú časný predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu hovorí, že rozumným východiskom by bolo prijatie nevyhnutných protiepidemických opatrení štatutárnymi orgánmi cirkví a náboženských spoločností po dialógu s kompetentnými štátnymi orgánmi a v zhode s verejným záujmom. Ministerstvo spravodlivosti reagovalo, že bohoslužby sú obmedzené dočasne v nevyhnutnej miere a že účasť veriacich osobne na verejnej bohoslužbe je len jedným z mnohých atribútov, ktoré sú súčasťou práva na slobodu náboženského vyznania. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara v tejto súvislosti pripomenul, že štát nevyhovel biskupom a neumožnil vykonávať ani individuálnu pastoráciu. 

Zákon o núdzovom stave neumožňuje obmedzenie a odobratie základných ľudských práv v oblasti náboženskej slobody. Tvrdí to bývalý splnomocnenec Európskej únie pre náboženské slobody Ján Figeľ. Podľa neho úplné zatvorenie chrámov je v rozpore s našou ústavou aj s Európskym dohovorom o ľudských právach. „Obraciam sa na generálnu prokuratúru, aby postúpila podnet Ústavnému súdu a zároveň priamo Európskemu súdu pre ľudské práva. Vláde navrhujem, aby z tohto protiústavného stavu vycúvala,“ povedal pre Rádio LUMEN Figeľ.
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara reagoval, že podanie Jána Figeľa je vyjadrením nespokojnosti, ktoré zo strany spoločnosti vníma aj cirkev. „Vážnym problémom však zostáva, že napriek žiadostiam biskupov predstavitelia štátu nevzali do úvahy ani minimálny priestor pre individuálnu pastoračnú službu. V dôsledku toho polícia zatvára ešte aj kostoly, v ktorých sa nekonajú bohoslužby, a to vyvoláva veľké pobúrenie,” zdôraznil Kramara.
O reakciu sme požiadali aj úrad vlády, ktorý nás odkázal na ministerstvo spravodlivosti. Hovorca rezortu Peter Bubla tvrdí, že náboženská sloboda je u nás obmedzená len dočasne a v nevyhnutnej miere. „Dočasný zákaz verejných bohoslužieb v chrámoch v záujme ochrany životov a zdravia v čase pandémie nepovažujeme za porušenie ústavného práva,“ povedal.
Náboženská sloboda je viac ako napríklad právo na zhromažďovanie a patrí medzi ľudské práva, ktoré sú neodcudziteľné, nescudziteľné a nevymeniteľné. Tvrdí to právnik, vysokoškolský pedagóg a emeritný rektor Trnavskej univerzity, profesor Marek Šmid: „Toto právo stojí nad zákonmi Slovenskej republiky a nesmie byť odňaté či obmedzené, dokonca ani v takom právnom stave, ktorý je dnes vyhlásený na Slovensku. Toto právo má prednosť dokonca ešte aj vo vojne. V zahraničí u našich susedov sa to dosť rešpektuje.“
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová potvrdila, že podnet od Jána Figeľa dostali ešte 17. februára a vo veci sa koná.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.