Celková čiastka
Zostávajúci čas
Celé Mexiko bolo v nedeľu dejiskom veľkých demonštrácií proti plánu vlády rozpustiť Národný volebný inštitút (INE). Vo viac ako 30 mestách davy skandovali „ruky preč od INE“. Demonštrovali za zachovanie inštitútu, ktorý dosiaľ bráni vláde kontrolovať voľby. Len v Mexico City protestovalo viac ako 200-tisíc ľudí.
Aj miestna katolícka cirkev sa pripojila k opozícii a organizáciám občianskej spoločnosti, aby spoločne protestovali proti zamýšľanej prestavbe volebného systému. „Toto je hodina občanov,“ píše sa na cirkevnom portáli desdelafe.com.mx, ktorý je považovaný za neoficiálny hlas Katolíckej cirkvi v Mexiku.
„Kto bráni inštitúciu garantujúcu demokraciu, bráni slobodu prejavu každého občana a schopnosť vo vzájomnom rešpekte vyjadrovať odlišné politické názory,“ píše sa v hlavnom článku na webe. INE nie je orgánom vlády, ale štátu, a preto nesmie podliehať svojvôli politických strán alebo úradujúcich mocipánov. Vďaka INE už 25 rokov prebiehajú voľby v Mexiku transparentne, spoľahlivo a pokojne a upevnila sa demokracia. INE sa teší veľkému uznaniu nielen v samotnom Mexiku, ale aj na medzinárodnej úrovni – a napriek tomu vláda v súčasnosti vedie „očierňujúcu kampaň“ proti tomuto orgánu.
Aj Centro Catolico Multimedial, think tank Katolíckej cirkvi v Mexiku, ktorý je krajne zdržanlivý v politických otázkach, označil zámer nedeľných protestov za „oprávnený a spravodlivý“ a v narážke na dominanciu jednej strany v rokoch 1929 až 2000 varoval pred „horšími podmienkami než v dobe Inštitucionálnej revolučnej strany (PRI)“. Budovanie demokracie stálo Mexiko „krv a slzy“, pričom INE je garantom riadneho volebného procesu, a preto sa teší najvyššej dôvere. Napriek tomu mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador nedávno „roznecoval nenávisť a polarizáciu“ tým, že organizátorov protestov proti jeho reformným plánom označil za „pokrytcov, rasistov a zlodejov“.
INE je zodpovedný za uskutočňovanie volieb v Mexiku. Prezident Lopez Obrador, ktorý má v súčasnosti pomerne voľné ruky vzhľadom na rozbitú opozíciu, ho chce nahradiť Národným inštitútom pre voľby a konzultácie (INEC) a znížiť počet dosiaľ volených členov v takomto grémiu. Ako hlavný dôvod prezident uvádza zamýšľané zníženie štátnych výdavkov. A okrem toho plánuje prepustiť 200 poslancov a 32 senátorov. Prezident zamýšľa krátiť financovanie politických strán a nanovo definovať pojem „propaganda“, aby dal vláde možnosť vyjadrovať sa počas volieb. Tieto prezidentove zámery sú kritizované, pretože by mohli zvýhodňovať súčasnú vládnucu stranu.
Biskupská konferencia už skoršie varovala pred ohrozením stability krajiny, ak sa zrealizuje reforma plánovaná prezidentom Lopezom Obradorom. Súčasne demonštrácie patria medzi tie najväčšie od začiatku Obradorovho prezidentovania v roku 2018.
Zdroj: Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram