TopTip

Cirkev v Írsku plánuje národnú synodu

Cirkev v Írsku plánuje národnú synodu Ilustračná fotografia

V Írsku chcú katolícki biskupi zvolať do piatich rokov národnú synodu. V rámci prípravy by sa mala uskutočniť „synodálna cesta“, ako informuje portál „The Irish Catholic“. Okrem iného tam chcú počuť hlas tých, ktorí opustili Cirkev.

Vo vyhlásení po tohtotýždňovom plenárnom zasadaní Írskej biskupskej konferencie sa uvádza, že biskupi vnímajú „volanie po transparentnosti, väčšej účasti a zodpovednosti v Cirkvi“. Aj väčšia participácia žien je dôležitým záujmom. Najskôr sú plánované dva roky ako čas na modlitbu, načúvanie a rozlišovanie, spojený s celonárodným konzultačným procesom. Očakáva sa, že v lete bude vytvorená pracovná skupina pozostávajúca z laikov, rehoľníkov, kňazov a biskupov.

Írski biskupi si uvedomujú obrovské výzvy, ktorým čelí viera za posledných 50 rokov. Sú výsledkom „rýchlej zmeny a sekularizácie spoločnosti v Írsku“ a viedli k značnému poklesu praktizovania viery a počtu duchovných povolaní.

Pri tomto projekte sa biskupi odvolávajú na pápeža Františka. Hneď po svojom zvolení v roku 2013 vyhlásil, že chce oživiť koncept synodality, ktorý bol sformulovaný na Druhom vatikánskom koncile (1962 - 1965). V írskom kontexte ide o nový pastoračný program pre budúcnosť miestnej cirkvi, o „čas obnovy, reforiem a novej nádeje pre celý Boží ľud v Írsku“.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.