TopTip

Cirkev požaduje úplne objasnenie vraždy prezidenta

Cirkev požaduje úplne objasnenie vraždy prezidenta zdroj foto: pexels.com

Politická trieda zlyhala, obyvateľstvo je frustrované a je potrebný nový začiatok. K tomuto záveru dospel predseda katolíckej biskupskej konferencie Launay Saturne v rozhovore pre Vatican News necelý týždeň po atentáte na haitského prezidenta Jovenel-a Moïse-a.

Biskup odsúdil vraždu 53-ročného prezidenta ako „ohavný a zbabelý zločin“. Zároveň poukázal na zlyhanie štátu. Volanie haitskej vlády o pomoc pri USA a OSN interpretoval ako dôkaz, že štát nie je schopný stabilizovať krajinu. Pre Haiti je charakteristická korupcia, zlé riadenie a vedenie štátu, poznamenal biskup Saturn.

Aj keď už boli zatknutí podozriví, presné pozadie je stále nejasné a mnoho otázok zostáva nezodpovedaných, povedal biskup: „Ako preniklo zahraničné žoldnierske komando na haitské štátne územie? Kde boli ľudia, ktorí zodpovedajú za prezidentovu bezpečnosť? Kto nariadil atentát?“

Okrem toho existuje obava, že by sa krajina mohla ponoriť do chaosu a anarchie. „Obyvateľstvo si uvedomuje, že už nikto nie je v bezpečí. Je to tragédia, ktorá zväčšuje existujúci chaos,“ uviedol biskup Saturne.

Ešte predtým, ako bol Moïse zavraždený, obyvateľstvo „stratilo všetku dôveru v svojich vodcov zapletených do korupcie“. Prezidentovi, ktorý bol vo funkcii od roku 2017, bola vyčítaná korupcia, väzby s brutálnymi bandami a autokratické sklony. Vo februári opozičné strany na protest vymenovali prechodného prezidenta, pretože Moïse-ovi sa skončilo funkčné obdobie. Najnovšie krvavé boje medzi bandami o kontrolu nad časťami hlavného mesta prinútili k úteku viac ako 14-tisíc ľudí.

„Noví vodcovia budú mať čo robiť, aby obnovili dôveru ľudí,“ uviedol biskup Saturne. Napriek tomu existuje silná túžba po radikálnych zmenách a novom začiatku. „Obnovenie dôvery si vyžaduje transparentnosť pri správe vecí verejných a súdnictva na všetkých úrovniach.“ Predseda biskupskej konferencie preto vyzval aj na úplné vyšetrenie vraždy prezidenta.

Cirkev povzbudzuje odhodlanie budovať spoločnosť „založenú na rešpektovaní práva na život všetkých synov a dcér národa“, potvrdil predseda biskupskej konferencie.

Prezident Moïse bol vo funkcii od roku 2017 a vyše jedného roka vládol na základe dekrétu, pretože voľby stroskotali. Opozícia vyčítala 53-ročnému prezidentovi korupciu. Dochádzalo k masovým protestom. Moïse tieto obvinenia vždy popieral a naliehal na ústavnú reformu, ktorou by sa podľa jeho slov dosiahla väčšia stabilita.

Jeho oponenti to vnímali ako pokus o nastolenie diktatúry. Podľa haitských úradov Moïse-a zabili zahraniční profesionálni vrahovia. Dvaja muži sa potom vyhlásili za dočasných šéfov haitskej vlády.

Zdroj: kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.