TopTip

Čile: Mariánska svätyňa očakáva 8. decembra milión pútnikov

Čile: Mariánska svätyňa očakáva 8. decembra milión pútnikov Mariánska svätyňa Lo Vasquez. Foto: Leonardo Rubilar / Agencia UNO

Čilské pútnické miesto Lo Vasquez v meste Casablanca sa pripravuje na obrovský nával pútnikov po dvojročnej prestávke, ktorú zapríčinila pandémia koronavírusu. Do svätyne vzdialenej 70 kilometrov od hlavného mesta Santiago prichádzajú každoročne stovky tisíc pútnikov na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie (8. decembra).

Ako oznámila príslušná diecéza Valpariso, po 800-tisíc v roku 2019 a po dvoch pre pandémiu koronavírusu zrušených púťach v rokoch 2020 a 2021 cirkevné a štátne orgány očakávajú, že v tomto roku sa zúčastní na sláveniach viac ako milión ľudí.

V uplynulých desaťročiach sa Lo Vasquez stal hlavným miestom mariánskej úcty v Čile, hoci Panna Mária je v tejto juhoamerickej krajine národnou patrónkou v inej podobe – ako „Virgen del Carmen“ s chrámom Templo Votivo de Maipu na predmestí Santiaga.

Svätyňa Lo Vasquez je oveľa mladšieho pôvodu. Vznikla po tom, čo tu v prvej polovici 18. storočia jedna súkromná osoba postavila malú kaplnku pre obraz Panny Márie. Táto kaplnka priťahovala mnohých pútnikov. Bola prestavaná na kostol, niekoľkokrát zničená zemetrasením a zakaždým obnovená vo väčšom rozsahu. Ústredná socha Panny Márie má španielsky pôvod.

Mnohí veriaci pripisujú Panne Márii z Lo Vasquez splnenie svojich želaní. Svedčí o tom množstvo ďakovných tabuliek. Väčšina pútnikov sa do Lo Vasquez dostane pešo, niektorí dokonca kolenačky. Miestny biskup Jorge Vega Velasco už viackrát upozornil pútnikov, že ich obeta by nemala spočívať „v bolesti, ale v láske k blížnemu“.

Očakávaný nával býva taký veľký, že diaľnica zo Santiaga do Valparaisa, vedúca priamo popri kostole, bude okolo 8. decembra uzavretá. Už od 6. decembra sa každú hodinu konajú sväté omše, a to aj v noci. V čase tohto sviatku, ktorý pripadá na stred čilského leta, je veľmi silný aj pútnický turizmus.

Slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie 8. decembra je v Čile považovaný za jeden z najdôležitejších náboženských sviatkov a zároveň je dňom pracovného pokoja. Mesiac november, ktorý predchádza tomuto sviatku, sa už v mnohých farnostiach a modlitebných skupinách slávi množstvom náboženských aktivít ako mariánsky mesiac („mes de Maria“).

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Classica casa mansardata con una stanza al piano terra e garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.