Celková čiastka
Zostávajúci čas
Kiežby aspoň na Vianoce odpočívali zbrane, aby ľudia v kolíske kresťanstva mohli pokojne sláviť Kristovo narodenie: Toto želanie sformulovali latinskí katolíci v Taibehu, palestínskej kresťanskej dedine neďaleko Ramalláhu. „Vianočné prímerie“ existovalo dokonca aj počas dvoch svetových vojen. Ale aj keď zbrane na severnej hranici s Libanonom na základe vratkej dohody zatiaľ odpočívajú, boje v pásme Gazy pokračujú bez prerušenia. Svätá zem stojí pred druhými vojnovými Vianocami, pred hroziacou občianskou vojnou v Libanone a pred neistotou, ako sa vyvinie situácia v Sýrii pod vedením nových islamistických mocipánov.
Pre vojnu neprichádzajú pútnici. V Izraeli sa ich počet od začiatku roka znížil o 75 percent, ako uviedol zástupca ministerstva cestovného ruchu. Cirkevné miesta potvrdzujú tieto údaje. Otázky bezpečnosti a varovania pred cestovaním nie sú jediným dôvodom. Nedostatok letov a horibilné ceny odradili aj pútnikov ochotných pricestovať. Dramatické sú finančné následky pre všetkých, ktorí žijú priamo alebo nepriamo z cestovného ruchu, vrátane mnohých miestnych kresťanov a prevádzkovateľov kresťanských penziónov.
Najmä na okupovaných palestínskych územiach je takmer nemožné prekonať ekonomické následky. Mnohí Palestínčania, ktorí pracovali v Izraeli, prišli o svoje licencie. Úplne sa zrútil cestovný ruch, ktorý bol dôležitým hospodárskym odvetvím najmä pre kresťanský trojuholník Betlehem, Bejt Sahur a Bejt Jallah. Cirkvi a kresťanské organizácie reagovali podporou pre obyvateľstvo. Detská nemocnica Caritas v Betleheme, ktorá reaguje na existenčnú situáciu mnohých ľudí tým, že hradí náklady na liečbu a ponúka zľavy, oznámila, že výrazne vzrástol dopyt po jej sociálnych službách.
Putovanie je v súčasnosti úplne bezpečné a dôležité pre krajinu a jej spoločnosť, povedal latinský jeruzalemský patriarcha a kardinál Pierbattista Pizzaballa, ktorý opakovane vyzýva na normalizáciu pútnického turizmu. No či tomu dôverujú potenciálni pútnici?
Aj susedné krajiny dotknuté vojnou majú za sebou ťažký rok. Hlavnou obavou po prímerí medzi Izraelom a Libanonom je, že Hizballáh by mohol svoje zostávajúce zbrane použiť vo vlastnej krajine, povedal Michel Constantin, regionálny riaditeľ „Pápežskej misie“ pre Libanon, Sýriu, Irak a Egypt. A varoval pred nebezpečenstvom obnovenia občianskej vojny.
V Sýrii medzitým vládne zvláštna zmes radosti z pádu Asadovej vlády a neistoty, čo vlastne noví islamistickí mocipáni plánujú urobiť s krajinou. Miestni kresťania hlásili o ich ubezpečení, že budú môcť naďalej konať bohoslužby a náboženské slávnosti. Dobré skúsenosti a predvídateľnú spoluprácu zatiaľ hlásili aj cirkevné humanitárne organizácie, napríklad Caritas international.
Cirkvi a cirkevné zariadenia vo všetkých dotknutých krajinách regiónu sa aktívne zapojili do podpory pre núdzu trpiace civilné obyvateľstvo. Jeruzalemský latinský patriarchát v spolupráci s Maltézskym rádom a miestnou organizáciou Caritas dodal do pásma Gazy tony potravín – humanitárnu pomoc, ktorá pomohla nielen niekoľkým stovkám zostávajúcich kresťanov. V Gaze a Libanone cirkevné zariadenia otvorili svoje dvere, aby poskytli ochranu vnútorne vysídleným ľuďom, a františkáni pomáhajú aj v sýrskom Aleppe, kde organizujú vývarovňu a distribuujú chlieb.
Zároveň sa zostrila atmosféra proti kresťanom, najmä v Jeruzaleme. Pozorovatelia zaznamenali nárast nepriateľstva zo strany radikálnych Židov. Vojne za obeť padol aj medzináboženský dialóg. Síce naďalej existujú občianske iniciatívy, ktoré žiadujú „mier, rovnosť a spravodlivosť pre všetkých ľudí medzi riekou a morom“. Na oficiálnej úrovni je však dialóg najmä so židovskými predstaviteľmi v hlbokej kríze. Hlavným zdrojom nevôle boli vyhlásenia cirkví vo Svätej zemi k vojne v Gaze.
Blízky východ celkovo prechádza obrovskými sociálnymi a politickými konfliktami, ktoré sa dotýkajú všetkých v regióne, povedal kardinál Pizzaballa. Že kresťania sú pod osobitným tlakom, o tom svedčí v neposlednom rade vysoký počet emigrantov. Zotrvanie kresťanov v kolíske kresťanstva bude závisieť od toho, či existuje politická perspektíva, ktorá sa hodí k nábožensko-konfesionálnej mentalite regiónu. Dosiaľ však chýba stratégia výstupu. Zlepšenie situácie preto zostáva otázne.
Zdroj: Andrea Krogmann https://www.kathpress.at/goto/meldung/2433084/ein-dunkles-jahr-fuer-das-heilige-land-und-nahost
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram