TopTip

Čierna Hora a Srbská pravoslávna cirkev podpísali základnú zmluvu

Čierna Hora a Srbská pravoslávna cirkev podpísali základnú zmluvu zdroj foto: pixabay.com

Belehradský patriarcha Porfirije a čiernohorský premiér Dritan Abazovič podpísali v stredu v Podgorici zmluvu upravujúcu vzťahy medzi štátom a srbskou cirkvou v Čiernej Hore.

Patriarcha Porfirije po podpise vo svojom prejave zdôraznil, že Srbská pravoslávna cirkev si nenárokuje nijaké privilégiá, len jednoducho chce, aby sa s ňou zaobchádzalo ako s ktoroukoľvek inou náboženskou komunitou; nie lepšie, ale ani horšie. Je samozrejmé, že srbská cirkev v Čiernej Hore rešpektuje ústavu a zákony krajiny, povedal patriarcha. Cirkev vždy chcela pracovať pre demokratickú a humánnu spoločnosť.

V Čiernej Hore sú dve pravoslávne cirkvi: Srbská pravoslávna cirkev a oveľa menšia Čiernohorská pravoslávna cirkev, ktorá sa považuje za nezávislú, no rodina autokefálnych pravoslávnych cirkví ju neuznáva. Medzi Srbskou cirkvou a Demokratickou stranou socialistov, ktorá dlhé roky vládla v Podgorici pod vedením súčasného prezidenta Mila Djukanoviča, došlo k mnohým konfliktom. V centre pozornosti boli aj majetkové spory Srbskej pravoslávnej cirkvi so štátnymi orgánmi a konkurenčnou Čiernohorskou pravoslávnou cirkvou

Svoje dno výmena názorov dosiahla novým náboženským zákonom, prijatým koncom roka 2019, proti ktorému Srbská pravoslávna cirkev organizovala masové protesty. V auguste 2020 došlo k výmene vlády, čo uľahčilo situáciu, keď bol následne novelizovaný kontroverzný zákon o náboženstve. No ani za vlády Zdravka Krivokapiča, ktorá bola považovaná za blízku cirkvi a prosrbskú, neuspeli rokovania o základnej zmluve. Krivokapić zrušil avizovaný podpis v máji 2021. Menšinová vláda pod vedením Dritana Abazoviča, ktorá je v úrade od konca apríla 2022, obnovila rokovania so Srbskou pravoslávnou cirkvou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa estrecha y económica para una parcela pequeña con tejado a dos aguas e iluminada mediante ventanas de tejado Velux. Efecto ático en la planta baja.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.