TopTip

Či bude parlament rokovať o novele interrupčného zákona stále nie je jasné

Či bude parlament rokovať o novele interrupčného zákona stále nie je jasné TK KBS

Či bude parlament rokovať o novele interrupčného zákona z dielne poslanca OĽaNO Martina Čepčeka, stále nie je jasné. O jeho zaradení na rokovanie parlamentu má rozhodnúť predseda Národnej rady Boris Kollár. Návrh už odobril ústavnoprávny výbor s tým, že nie je v rozpore s rokovacím poriadkom. Podporu novele vyjadrili aj organizátori Národného pochodu za život, Aliancia za rodinu a ďalšie prolife organizácie. Poslancov opäť vyzývajú na posilnenie ochrany nenarodených detí. 

Organizátori Národného pochodu za život odovzdali všetkým poslancom parlamentu list, v ktorom ich vyzvali, aby novelu poslanca Martina Čepčeka schválili. Novela okrem iného zakazuje potraty na požiadanie bez udania dôvodu a zavádza deväťdesiatšesťhodinovú čakaciu lehotu. Pokračuje Martina Bednáriková z organizačného tímu pochodu. „Ako aktivisti sa dlhodobo angažujeme za ochranu nenarodených detí a veríme, že zmena zákona je nielen možná, ale aj nutná. Súčasný zákon je neľudský a tento stav je neudržateľný,“ vyhlásila.
Schváliť predloženú novelu žiada aj osem organizácií na čele s Alianciou za rodinu. Na stránke podpisem.sk vytvorili petíciu, ktorú môže podporiť aj verejnosť. Predseda aliancie Anton Chromík tvrdí, že umelý potrat nie je riešenie pre ženy, ale proti ženám. „Dookola sa nám opakuje lož, že keď niekto podporuje potraty, pomáha ženám. Ale matky, ktoré boli na umelom potrate, páchajú samovraždy šesťkrát častejšie ako matky, ktoré dieťatko porodili,“ povedal pre Rádio LUMEN.
Poslanec Martin Čepček podporu organizácií i občanov víta. „Ja som vďačný za každú iniciatívu, hlavne, keď to je od inštitúcií, ktoré sa tým zaoberajú dlhodobo a podporujú život od počatia až po prirodzenú smrť,“ uviedol.
O zaradení novely na rokovanie má rozhodnúť šéf parlamentu Boris Kollár. Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák z hnutia OĽaNO pre Rádio Lumen povedal, že podľa neho mu v tom nič nebráni. Ak by to neurobil, poslanec Čepček je otvorený opätovnému podaniu. „Táto téma podľa mňa nemôže skončiť, lebo tu sa denne zabíja dvadsať detí,“ zdôraznil.
Petíciu prolife organizácií na podporu novely zatiaľ podpísalo viac ako desaťtisíc ľudí.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.