TopTip

Chorvátsko: Biskupi a premiér spoločne vyzvali na očkovanie

Chorvátsko: Biskupi a premiér spoločne vyzvali na očkovanie zdroj foto: pexels.com

Vláda a Katolícka cirkev v Chorvátsku spoločne vyzvali obyvateľstvo, aby sa nechalo zaočkovať proti koronavírusu a dodržiavalo ochranné opatrenia proti pandémii.

Z obavy o ľudí a spoločnosť apelujú na všetkých občanov a veriacich, aby prispeli k prekonaniu súčasnej zdravotnej a sociálnej krízy, uvádza sa v spoločnom vyhlásení premiéra Andreja Plenkoviča a členov Stálej rady Chorvátskej biskupskej konferencie po pondelkovom stretnutí v Záhrebe.

Hlavnou prioritou je ochota nechať sa zaočkovať. No dôležité je tiež správať sa zodpovedne a dodržiavať epidemiologické predpisy na ochranu zdravia a života ľudí.

Chorvátski biskupi a premiér navyše vyzvali na akceptáciu povinnosti testovania pre nezaočkovaných a prekonaných ako prostriedku na zníženie rizika nákazy a jej prenosu. To isté platí o „primeranosti“ covidových certifikátov ako dôkazu o očkovaní, uzdravení alebo teste. „Iba kombináciou dostupných opatrení, ktoré jednotlivo nepostačujú, môžeme účinne brániť šíreniu epidémie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Už minulý týždeň kardinál Josip Bozanić s odkazom na pápeža Františka hovoril o očkovaní proti koronavírusu ako o „skutku lásky k blížnemu“. V rozhovore pre katolícke noviny „Glas Koncila“ záhrebský arcibiskup zdôraznil, že rozhodnutie nechať za zaočkovať musí byť dobrovoľné. Cirkev chce byť sprostredkovateľkou medzi zástancami a odporcami očkovania a takto chce prispieť k jednote spoločnosti.

Len asi polovica Chorvátov je plne zaočkovaná proti koronavírusu. Krajina je tak hlboko pod priemerom Európskej únie. Vláda nedávno zintenzívnila úsilie o zvýšenie miery zaočkovanosti. V pondelok boli prvýkrát potvrdené dva prípady variantu Omikron v Chorvátsku.

V reakcii na rastúci počet infekcií bolo v polovici novembra rozšírené aj na verejný sektor pravidlo: Očkovaný-Testovaný-Prekonaný. Odvtedy sa pred vstupom na úrady a iné verejné inštitúcie vyžaduje covidový certifikát. Predtým to bolo povinné len v zdravotníckych zariadeniach.

Toto opatrenie viedlo k demonštráciám v hlavnom meste Záhrebe. Len minulý týždeň chorvátska vláda oznámila vysoké pokuty pre úradníkov, ktorí nekontrolujú požiadavky vo svojej oblasti. V radoch opozície sa medzitým zbierajú hlasy na vyhlásenie referenda proti povinnosti mať certifikát.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.