Celková čiastka
Zostávajúci čas
Chaldejský patriarcha Louis Raphael Sako
Šíitski moslimovia a chaldejskí katolícki kresťania na Blízkom východe chcú posilniť vzájomné priateľské vzťahy. Vo výbore pre spolužitie budú odteraz problémy riešiť spoločne a v atmosfére pozitívneho dialógu. Je to výsledok bagdadského stretnutia patriarchu Louisa Rapheala Saka a štyroch šíitskych najvyšších akademických zástupcov z Iraku a Iránu. Zúčastnili sa na ňom šejkovia Ala-ed-din Jazairi a Jassim Mandalawi z irackého Nadžafu a šejkovia Hamid Reza a Hamid Albabai z iránskeho Qomu.
Kresťania Východu musia byť „hlavnými protagonistami v dialógu so súčasným islamom“, uviedol Sako rímskej tlačovej agentúre Fides. Napokon žijú v rovnakej oblasti a hovoria rovnakým jazykom, dokonale poznajú aktuálnu situáciu a sužujú ich tie isté problémy. Nové prístupy k dialógu na regionálnej aj miestnej úrovni by mali vzhľadom na hektické časy zlepšiť spolužitie oboch komunít.
Ešte predtým, než budú prejednávať teologické otázky, dialóg by sa mal najprv zamerať na sociálne problémy, ako sú otázky spravodlivosti a uznanie ľudských práv, uviedol Sako. To je základ, na ktorom musíme začať hľadať spoločné riešenia.
Patriarcha na príklade modernizácie jazyka kázania ukázal, ako môže byť aj teologický dialóg prospešný obom stranám. Šíiti tu môžu ťažiť z kresťanskej skúsenosti, podľa ktorej sa ľudia v dlhodobom horizonte vzďaľujú od náboženstva, ktoré podceňuje modernizáciu. Kázanie, takisto ako aj dialóg, by malo „byť konkrétne, malo by brať do úvahy historické súvislosti rovnako ako akuálne problémy“, uviedol na záver Sako.
Zdroj: Kathpress.at
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram