TopTip

Božie Slovo v stvorení

Božie Slovo v stvorení

Len Boh existuje od večnosti, a je to on, kto priviedol všetko stvorenie z nebytia do bytia. Len on má plnosť života, zatiaľ čo svet, pretože bol stvorený, vďačí za svoju existenciu jemu.

Boh tvorí všetko svojím Slovom: „Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo“ (Jn 1, 3; porov. Gn 1).

Bohom stvorená príroda a prírodné zákony pochádzajú od Slova: „Lebo hlas ... a príkaz boli ako prirodzený a trvalý zákon pre [zem]; to dávalo plodnosť a silu prinášať plody pre všetky budúce veky“ (Bazil Veľký, Hexaemeron, Homília 5, 1: PG 29, 96A).

Božie Slovo poskytne normu, alebo zákon, ako aj zmysel celému stvoreniu: zvrat „Boh povedal“ znamená, že každej podstate alebo prirodzenosti bolo dané múdre a stvoriteľské slovo (porov. Gregor Nysský, Hexaemeron: PG 44, 88-89).   

V kontemplácii prírody, jej zákonitostí a harmónie, spoznávame múdrosť Stvoriteľa a krásu jeho plánu. Všetko stvorenie chváli Boha, jeho vznešenosť, slávu a múdrosť: „Nebesia rozprávajú o sláve Boha a obloha hlása dielo jeho rúk“ (Ž 18 [19], 2); „Pane, náš Vládca, aké vznešené je tvoje meno na celej zemi!“ (Ž 8, 2).

Prostredníctvom sveta ako Božieho stvorenia spoznávame Stvoriteľa: „Veď to, čo je v ňom neviditeľné – jeho večnú moc a božstvo –, možno od stvorenia sveta rozumom poznávať zo stvorených vecí; takže nemajú výhovorky“ (Rim 1, 20).

 Cirkevní otcovia často prirovnávali svet ku knihe, skrze ktorú objavujeme jej autora (Bazil Veľký, Hexaemeron, Homília 4: PG 29, 77; Ján Zlatoústy, Homília o sochách 9: PG 49, 105-122). 

Poznávaním Boha skrze jeho stvorenie súčasne získavame skúsenosť bytia v Božej prítomnosti a stávame sa schopnými oslavovať ho „všade, kde on panuje“ (Ž 102 [103], 22).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.01.2022

  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine, potrebné milosti pre Bohu známu sestru a osobný úmysel. (Ján)
  • O návrat mojich dospelých detí k viere. (mama)
  • O zdravie a vyriešenie aktuálnych zdravotných i osobných problémov. (Gabriela)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.